Ebben a cikkben a Liszt Ferenc-díj témáját különböző nézőpontokból és megközelítésekből tárjuk fel, azzal a céllal, hogy átfogó és teljes képet adjunk erről a témáról. A szövegben mind eredetét, mind mai relevanciáját, valamint lehetséges vonzatait és következményeit elemezzük. Hasonlóképpen megvizsgáljuk a Liszt Ferenc-díj körül végzett különböző tanulmányokat és kutatásokat, hogy akadémiai és tudományosan megalapozott jövőképet kínáljunk. Végső soron ez a cikk arra törekszik, hogy az olvasó mély és részletes betekintést nyújtson a Liszt Ferenc-díj-be, hogy szilárd és teljes ismereteket szerezhessen a témában.
A Liszt Ferenc-díj a magyar állam által adományozható legmagasabb zenei kitüntetés. Kiemelkedő zenei és előadó-művészeti tevékenység elismerésére adományozható állami kitüntetés. A Minisztertanács alapította 1952-ben.
A díjat évente, március 15-én, nyolc személy kaphatja. 1976-ig három fokozata volt. A kitüntetett adományozást igazoló okirattal pénzjutalmat és érmet kap.
1952–92 között: kétoldalas kerek bronzplakett. Előlapján a névadó jobbra néző portréjával, körülötte LISZT FERENC 1811–1886 felirattal. Hátlapján alul összekötött babérkoszorúban "LISZT FERENC DÍJ" felirattal. Madarassy Walter szobrászművész alkotása.
1992-től: egyoldalas kerek bronzplakett, átmérője 80, vastagsága 8 milliméter. A névadó jobbra néző, szembeforduló, domború arcképével és a LISZT FERENC-DÍJ felirattal van ellátva. Az érem Gáti Gábor szobrászművész alkotása.
dr. Káel Norbert zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professzora, a Színház- és Filmművészeti Egyetem docense, a Virtuózok hivatalos zsűritagja;
Pál Eszter, a Magyar Állami Népi Együttes énekes szólistája;
Vadász Károly cimbalomművész, a Mága Zoltán Gypsy Virtuózok cimbalomszólistája;
dr. Tóth-Vajna Gergely fortepianoművész, karmester, a Harmonia Caelestis Barokk Zenekar művészeti vezetője, a londoni Royal College of Music kutatója, és dr. Tóth-Vajna Zsombor orgona- és csembalóművész, karmester, a Harmonia Caelestis Barokk Zenekar művészeti vezetője, a londoni Royal College of Music kutatója, akik az elismerésben megosztva részesülnek.
Andrejszki Judit előadóművész, a Music4All Művészeti Kft. ügyvezető igazgatója
Keszei Bori operaénekes, a Magyar Állami Operaház magánénekese
Matuz Gergely fuvolaművész, a Pilisborosjenői Német Nemzetiségi Alapfokú Művészeti Iskola, és a Visegrádi Áprily Lajos Alapfokú Művészeti Iskola tanára, valamint a Pécsi Tudományegyetem doktorjelöltje
Misztrál Együttes kimagasló értékteremtő munkásságukért, melyben magyar és külföldi költők verseinek megzenésítésével a "Misztrál hangzást" közvetítik a hallgatóság felé. Országjáró és külföldi színvonalas koncertjeikért, amelynek kiemelkedő csúcspontja a Regejáró Misztrál fesztivál. Az együttes tagjai: Heigl László, Heinczinger Miklós, Tóbisz Tinelli Tamás, Török Máté és Pusztai Gábor
Sárközy Lajos hegedűművész, prímás, a Sárközi Lajos és Zenekara zenekarvezetője
Díjasok és kitüntetettek adattára 1948–1980. Összeállította és szerkesztette: Magyar Józsefné. Palmiro Togliatti Megyei Könyvtár, Kaposvár ISBN 963-7551-57-3
Csapó Tamásné: Díjasok és kitüntetettek adattára 1981–1990. Megyei és Városi Könyvtár, Kaposvár ISSN 0237-2312