A mai világban a Magyar Rádió Gyermekkórusa olyan témává vált, amely nagyon fontos és sok ember számára érdekes. A társadalomra gyakorolt hatásától az emberek mindennapi életére gyakorolt hatásáig a Magyar Rádió Gyermekkórusa lenyűgöző forgatókönyvet kínál, amelyet érdemes alaposan megvizsgálni. Ez a cikk a Magyar Rádió Gyermekkórusa-hez kapcsolódó különböző szempontok elemzésére törekszik, valamint olyan átfogó jövőképet nyújt, amely lehetővé teszi az olvasó számára, hogy jobban megértse annak fontosságát és hatását a különböző területeken. Ezeken az oldalakon elmélyülünk annak eredetében, fejlődésében, kihívásaiban és lehetséges megoldásaiban, hogy teljes perspektívát kínáljunk, amely a Magyar Rádió Gyermekkórusa körüli elmélkedésre és vitára ösztönöz.
Magyar Rádió Gyermekkórusa | |
A MTVA stúdiójában, 2012. december 16. | |
Információk | |
Alapítva | 1954 |
A Magyar Rádió Gyermekkórusa weboldala | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Magyar Rádió Gyermekkórusa témájú médiaállományokat. | |
A Magyar Rádió Gyermekkórusa a Magyar Rádió zenei együttesei közül a legfiatalabbakból, 10–16 éves diákokból áll. 1954-ben alakult.
A kórus alapítói Botka Valéria és Csányi László, akik 1954 és 1985 között irányították a kórus munkáját. Utánuk a feladatokat egy karnagy-hármas vette át: Reményi János Liszt-díjas az együttes művészeti vezetője, Igó Lenke és Thész Gabriella a karnagyok. 1995 óta a gyermekkórus művészeti vezetője Thész Gabriella; karnagytársa 1997-től 2009-ig Nemes László Norbert volt. Thész Gabriella nyugalomba vonulása után, 2012-től a kórus vezető karnagya dr. Matos László, társkarnagya Kabdebó Sándor lett. 2018-tól Walter Judit vette át a kórus irányítását.[1] 2019 februárjától Dinyés Soma lett a karvezető, Walter Judit azóta a betanítókarnagy szerepét töltötte be a kórus életében.[2] Később, 2023 augusztusától Szűcs Magdalénát választották a felnőttek és a gyerekek, így ő lett a másodkarnagy.[3]
A kórus Európa csaknem valamennyi országában fellépett, többször az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Dél-Koreában és Taiwanon is járt. 1999 augusztusában a Salzburgi Ünnepi Játékokon, majd szeptemberében Gentben, a Flamand Fesztiválon bemutatták Philip Glass Korálszimfóniáját Dennis Russel Davies vezényletével. 2003 decemberében olaszországi karácsonyi turnéra indultak. 2004 áprilisában Firenzében jártak, majd májusában Stuttgartban vendégszerepeltek. Június 25-én Rómában közreműködtek, Berio Ofanim című kompozícióját előadva. 2008-ban Milánóban, majd Ausztriában, 2009-ben pedig az oroszországi Szentpéterváron jártak. 2018 májusában Erdélyben turnézott, 2019-ben Csehországba és Szlovákiába is eljutott a kórus.
A gyerekek hatéves korukban felvételizhetnek a kórusba. A több részből álló felvételin a zenei tudásuk és tehetségük mellett figyelembe veszik azt is, hogy a jelöltek milyen érettek, milyen a ritmusérzékük és állóképességük. A kórusba felvett gyerekek valamennyien a budapesti Kodály Zoltán Ének-Zenei általános Iskola, Gimnázium és Zeneiskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézménybe járnak. Az iskolában a tanrendjük eltér az ismert órarendtől, követi a kórus rendhagyó időbeosztását, de a tantárgyi követelményeket természetesen teljesíteniük kell. Az iskolában emelt szintű ének-zeneoktatásban részesülnek, heti 3–4 énekórával, kötelező hangszertanulással. Ehhez adódik hozzá heti kb. nyolc óra énekkari próba – olykor hétvégén is –, valamint a szereplések.
Magyar Rádió Gyermekkórusát és vezetőit – magas színvonalú művészi munkájuk elismeréseképpen – 2005-ben Bartók–Pásztory-díjjal tüntették ki.[4] 2010-ben a Magyar Rádió Gyermekkórusát a három Prima díjas egyikeként Prima Primissima díjra jelölték a Magyar Zeneművészet kategóriában.[5]