Wikipédia:Wikikett

Megjelenés áthelyezés az oldalsávba elrejtés Tudnivalók

A Wikipédia szerkesztői változatos kulturális környezetből, gyakran számos országból származnak. Eltérő nézeteink, hitvilágunk, nézőpontunk és hátterünk van, gyakran jelentős eltérésekkel. Egy együttműködésen alapuló enciklopédia elkészítésének kulcsa az, hogy másokat, mások nézeteit is tisztelettel kezeljük.

Ez a lap a „Wikikett” – a Wikipédia-etikett – számos elvét ismerteti; segítséget és irányelveket arra nézve, hogy hogyan dolgozz együtt a többiekkel a Wikipédián. Ezekről részletesebben, más megfogalmazásokban a Wikipédia:Irányelvek és útmutatók lapokon olvashatsz.

A Wikikett alapelvei

Hogyan kerüld el a vitalapok elfajulását?

A legtöbb ember büszke a munkájára és az álláspontjára. Szerkesztés közben könnyen sérülhet az egó, de a vitalapok nem a visszavágás színhelyei. Jók arra, hogy megnyugtass valakit, vagy gyógyítsd a sérült egót, de leginkább arra valóak, hogy a cikkel kapcsolatos ötleteket ott megalkossuk. Ha valaki nem ért veled egyet, próbáld meg megérteni, hogy miért. Az adott vitában írj minél több nyomós okot arra, hogy megértsék a Te elképzelésed miért jobb.

A semleges nézőpont kialakítása

Amikor a semleges nézőpont megsértését látod a Wikipédián, tedd a következőket:

  1. Írd le a cikk vitájára, milyen lenne az a szöveg, amit Te elfogadhatónak tartasz, és javasold a szöveg cseréjét. (Abban az esetben, ha a szöveg tényleg túlzó, akkor rögtön javítsd ki a szöveget.)
  2. Ha nem jön válasz, írd át a szöveget. Ez után is érdemes figyelned a cikket a figyelőlistádon, hogy lásd mi történik aztán.
  3. Ha jön válasz, próbálj meg egyezségre jutni a megfogalmazást illetően. Ezzel a módszerrel elkerülhető a szerkesztési háború és a cikk sem marad kifogásolható állapotban hosszú időn keresztül. Ellenben egy olyan cikk, ami nagyon sűrűn változik nem gyakorol jó hatást más wikipédistákra vagy a projekt egészére.

Néhány dolog, amit érdemes észben tartani

Régi jó tanácsok

Larry Sanger, a Wikipédia egyik alapítójának tanácsai búcsúzásakor:

A Wikipédia rabságában vergődőeknek egy összefoglaló Kingturtle tollából:

Lásd még