Ma a Wikipédia:A három visszaállítás szabálya olyan téma, amely az emberek széles körét érdekli. A téma tudósaitól a nagyközönségig a Wikipédia:A három visszaállítás szabálya felkeltette a figyelmet, és vita és elmélkedés tárgyává vált. A különböző területeken jelentős hatást kifejtő Wikipédia:A három visszaállítás szabálya széles körű véleményeket generált, és felkeltette az érdeklődést a különféle szempontok feltárása iránt. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Wikipédia:A három visszaállítás szabálya-et és annak következményeit, hogy megvilágítsuk ezt a ma oly fontos témát.
Ezen az oldalon a Wikipédia egyik irányelvét olvashatod. Az itt leírtak minden szerkesztő számára követendőek, de fontosabb a józan ész, mint a szabály betűje, és előfordulhatnak indokolt kivételek is. Ha módosítani szeretnél rajta, kérd ki mások véleményét a vitalapján vagy a Kocsmafal megfelelő szekciójában! |
Az oldal tartalma dióhéjban: Ne állítsd vissza ugyanazt a lapot 24 órán belül több mint három alkalommal. (Ez az irányelv nem vonatkozik saját változtatások visszavonására, a nem bejelentkezett felhasználók szerkesztéseinek visszaállítására vagy az egyszerű vandalizmus eltávolítására.) |
Ez minden személyre külön-külön vonatkozik. A szabály szempontjából mellékes, milyen verzióra állítod vissza a lapot. Tehát ha 24 órán belül 4-szer állítasz vissza, akár minden alkalommal más módosítást, a szabályt akkor is megszeged.
Az egy személy által birtokolt több felhasználói név nem megengedett módja e szabály kijátszásának. A szabály felhasználók csoportjára nem vonatkozik, de a csoportok tagjaira személyenként igen.
A nem bejelentkezett, csupán IP-címmel azonosított felhasználók szerkesztései akárhányszor visszaállíthatóak, és az ilyen szerkesztések visszaállítása nem számít be a visszaállítások összeszámolásakor.
Nem számít visszaállításnak a forrás nélküli vagy gyengén alátámasztott információk eltávolítása az élő személyek életrajzából.
Amennyiben egy visszaállítás tényleg olyan fontos, majd valaki más úgyis megcsinálja – ezáltal egyben demonstrálva azt is, hogy a tágabb közösség egyetért abban, hogy a két változat közül melyik az elfogadottabb.
Ha gondolod, üzenj más wikipédistáknak, és kérd meg őket, hogy nézzenek rá a szóban forgó szócikkre. Ha te is, és a neked segítő szerkesztő is már háromszor visszaállította a cikket, akkor valószínűleg eljött az ideje, hogy védett legyen és érdemes rátekinteni a vitarendezés módozataira.
Ebben a kontextusban a visszaállítás azt jelenti, hogy egy másik szerkesztő vagy szerkesztők módosításait részben vagy egészben visszavonjuk, semmissé tesszük. Ez lehet szerkesztés egy lapon, lehet lap átnevezése („átnevezési háború”), adminisztrátori műveletek visszavonása vagy pl. egy törölt lap újbóli létrehozása.
Egy felhasználó nem kell, hogy ugyanazt a visszaállítást végezze el háromnál többször a szabály megszegéséhez. Az egy lapon történt valamennyi visszaállítás beleszámít a 24 órás időszakba.
Ugyanakkor a szabály szempontjából egy visszaállításként értelmezendő, amikor ugyanaz a felhasználó közvetlenül a visszaállítást jelentő szerkesztés után további, egymást követő szerkesztéseket is végez, anélkül hogy közben más is változtatna a lapon.
A szabály megsértésére a Wikipédia:Adminisztrátorok üzenőfala lapon hívhatod fel a figyelmet.
A többszörös kihágásért további felelősségre vonás járhat.
Azok is felelősségre vonhatóak, akik rendszeresen úgy játsszák ki a szabályt, hogy a negyedik visszaállításukat éppen a 24 órás időszak végén teszik meg, vagy célzatosan komplex visszaállításokat csinálnak, miközben a valódi céljuk az eredeti szöveg visszaállítása.
Ha egy adminisztrátort blokkolnak e szabály alapján, akkor saját blokkolásukat nem áll jogukban feloldani.
Amennyiben a szabályt megsértő szerkesztő megbánást tanúsít, az adminisztrátor visszavonhatja a blokkot.
További eszközök a szabály betartatására a blokkolás mellett:
A három visszaállítás szabálya nem „jogosultság”, hanem inkább „villanypásztor”. A 3VSZ a szerkesztési háborúkat hivatott megállítani. Nem ad a felhasználóknak jogot arra, hogy minden 24 órában háromszor visszaállítsanak. A folytonos visszaállítások ritkán szolgálják a más szerkesztőkkel való konstruktív együttműködést és továbbra is erősen ellenjavalltak.
Ha csak egyszer is visszaállítasz egy lapot, az már önmagában valami súlyos problémát jelez és ilyenkor tanulmányozd át a vitarendezés módjait és mindenekelőtt használd a szócikk vitalapját.
Vannak, akik azt javasolják, ne állíts vissza naponta egynél többször:
Ha azt veszed észre, hogy egy kitiltott szerkesztő vagy egy vandál szerkesztéseit kell többször visszaállítanod, akkor szükséges lehet a felhasználó, vagy az IP-cím blokkolása.
Ha adminisztrátor vagy, akkor a megfelelő irányelvek alapján kell blokkolnod a felhasználót. Jimbo Wales a következőket mondta erről:
A 3VSZ-t általában nem szokták azokkal a szerkesztőkkel szemben alkalmazni, akik saját szerkesztői lapjukat, vitalapjukat vagy ezek tetszőleges allapját állítják vissza, azon az elven, hogy a felhasználói lap mindenkinek a saját területe (amíg a Wikipédiával kapcsolatos célokra használja).
Először is, ellenőrizd, hogy tényleg végeztél-e negyedik visszaállítást 24 órán belül, vagy ahhoz nagyon közel.
Néhány adminisztrátor ellenőrzi a kérdéses változtatások minőségét, míg mások nem.
A történelmi tapasztalat az, hogy blokkoló adminisztrátor nyilvános feljelentése nem váltott ki szimpátiát a közösség részéről. Ugyanakkor ha a szabállyal példátlan módon visszaélt valaki, akkor jelentheted a Wikipédia:Adminisztrátorok üzenőfala lapon.