Wikipédia:A Wikimédia-projektek közös alapelvei

Ebben a cikkben részletesen elemezzük és megvitatjuk a Wikipédia:A Wikimédia-projektek közös alapelvei témát, amely témája különböző területekről hívta fel az emberek figyelmét, és általánosságban nagy érdeklődést váltott ki a társadalomban. A Wikipédia:A Wikimédia-projektek közös alapelvei egy olyan téma, amely vitákat és ellentmondásos véleményeket váltott ki, mivel relevanciája és hatása a mindennapi élet különböző aspektusaira. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Wikipédia:A Wikimédia-projektek közös alapelvei-hez kapcsolódó különböző nézőpontokat és megközelítéseket, valamint ezek következményeit és lehetséges következményeit a jövőben. Ez az elemzés a téma mélyebb és teljesebb megértését kívánja elősegíteni, azzal a céllal, hogy elősegítse a konstruktív és gazdagító párbeszédet.

A Wikimédia-projekteknek van néhány olyan közös alapelve, amelyek a teljes Wikimédia közösség megegyezésén alapulnak, és nem lehet egy-egy wikiben helyi konszenzus alapján eltérni tőlük. Ezek az alábbiak:

  1. a semleges nézőpont mint a szerkesztési döntések egyik alapelve;
  2. a részvétel szabadsága: lehetőség mindenki számára, hogy – akár bejelentkezés nélkül – szerkeszthesse a szócikkeket;
  3. a „wikiprocessz”, azaz a wiki nyílt vitán és konszenzuson alapuló sajátságos munkafolyamata a tartalmi kérdések eldöntésének végső eszköze;
  4. a szabad tartalom, azaz a wiki szövegének és (ahol csak lehet) a képeknek valamilyen copyleft licenc alatti publikálása. A gyakorlatban ez többnyire a CC-BY-SA.

Megjegyzés: számos más wikialapú vagy egyéb közösségi projekt más elvek alapján működik, az IMDb és más kollaboratív projektekben például szerkesztőbizottság gyakorolja a végső ellenőrzést a tartalom felett. Fred Bauder Wikipédia-forkja, a Wikinfo projekt, mely a semleges nézőpont helyett az úgynevezett „szimpatizáló nézőpontot” alkalmazza. A Citizendium megkívánja szerkesztőitől, hogy valódi nevüket használják.

Forrás

Lásd még