A mai világban a Wikipédia:Irányelvek és útmutatók nagyon fontos és érdekes téma lett. Megjelenése óta a Wikipédia:Irányelvek és útmutatók felkeltette a szakértők és a rajongók figyelmét, vitákat és reflexiókat generálva különböző területeken. Hatása nem maradt észrevétlen, részben a kortárs társadalomra gyakorolt hatása miatt. Ebben a cikkben elmélyülünk a Wikipédia:Irányelvek és útmutatók lenyűgöző világában, feltárva annak számos oldalát, és kiemelve fontosságát a különböző kontextusokban. Részletes elemzésen keresztül felfedezzük a Wikipédia:Irányelvek és útmutatók következményeit és hatókörét a mai világban.
A Wikipédia irányelvei és útmutatói szabják meg a projekt fejlődésének kívánatos irányát, de mint minden, a Wikipédiában az irányelvek és útmutatók is közösségi termékek, ki vannak téve a változásnak. Vannak azonban olyan pillérei a Wikipédiában folyó munkának, melyek lényeges módosítása a projekt önmagával való folytonosságát veszélyeztetné, ezért erősen valószínűtlen, hogy ezeken módosítás essék. Ezeket foglalja össze a A Wikipédia öt pillére oldal.
Ezen felül a Wikimédia-projekteket üzemeltető Wikimédia Alapítvány elfogadott egy az összes projektre, tehát nem csak a Wikipédiára érvényes általános szándéknyilatkozatot arról, milyen szellemiségű és irányultságú projekteket kívánnak fenntartani az Alapítvány által tulajdonolt honlapokon: A Wikimédia-projektek közös alapelvei.
Ezeken felül minden más a legteljesebb mértékben konszenzus kérdése, az alábbiakban ismertetett irányelvek és útmutatók tehát az eddigi gyakorlat és a korábbi közösségi döntések képét mutatják, nem pedig kőbe vésett szabályok, alkalmazásukban fontosabb a sejthető mögöttes szándék, mint a betű szerinti értelem (a pontos megfogalmazások sokszor esetlegesek), s a józan ész is fontosabb, mint a bürokratikus szabályszerűség. Amikor egy a közösség által korábban elfogadott útmutató vagy irányelv akadályozza a projekt fejlődését, érvénybe lép az egyik legfontosabb Wikipédia-alapelv, a Ne törődj a szabályokkal!
Irányelv és útmutató között nagy különbség nincs, végképp nem rangbeli ez a különbség, hanem műfaji: az irányelvek elvi alapokat rögzítenek, az útmutatók pedig rendszerint a Hogyan és hogyan ne? kérdésekre válaszolnak. Azt lehet tehát mondani, hogy az irányelvekben rendszerint megfogalmazott elveket találunk, az útmutatókban gyakorlati „végrehajtási utasítás”-okat, és bár nyilván az előbbiek a lényegesebbek, a projekt képét nagyobbrészt az elvek megvalósulása alakítja. A határ természetesen nem éles, a Civilizált viselkedés kívánalmát rögzítő irányelv például tartalmaz gyakorlatias tanácsokat, a hivatkozások című útmutató pedig a hivatkozás alapelveivel is foglalkozik.