Longinosz

A Longinosz témája milliók figyelmét ragadta meg világszerte. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a populáris kultúrára gyakorolt ​​hatásáig a Longinosz kitörölhetetlen nyomot hagyott a történelemben. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Longinosz legfontosabb aspektusait, az eredetétől az idők során bekövetkező fejlődéséig. Exkluzív interjúk, kiterjedt kutatások és részletes elemzések révén feltárjuk a Longinosz valódi jelentőségét és a modern világra gyakorolt ​​hatását.

Longinosz
Született213 körül
Athén
Elhunyt273
Palmüra
Állampolgárságarómai
Foglalkozásafilozófus
Filozófusi pályafutása
Nyugati filozófia
3. század
Iskola/Irányzatújplatonizmus
Fontosabb műveiRetorika

Longinosz, teljes nevén Kassziosz Longinosz (ógörögül: Κάσσιος Λογγῖνος, latinul: Cassius Longinus), (Athén, 213 körül – Palmüra, 273) késő ókori újplatonista görög filozófus.

Longinosz athéni családban született. Fiatalon sokat utazott, rétorként és filozófusként csakhamar nagy hírnévre tett szert szülővárosában. Eunapius „eleven könyvtár”-nak és „járókelő múzeum”-nak nevezte. Utazás közben megismerkedett Zénobiával, Palmüra királynőjével, akinek bizalmas tanácsadója is lett. A királynő legyőzése után (273) Longinoszt Aurelianus római császár parancsára kivégezték.

Történeti, filozófiai, nyelvészeti és kritikai tárgyú írásaiból csak töredékek és címek maradtak ránk. Retorikájának egy töredéke Apszinész retorikájába került; ezt Longinosz művének Ruhnken minősítette át. Egy másik művét (melynek szerzője előbb meghatározza a fenségesség jellemzőit, és aztán bemutatja a fenséges stílus forrásait és eszközeit) sokáig az ő művének tartották, újabban azonban egy 1. századi névtelen írónak (talán Theonnak) tulajdonítják.

Magyarul

  • Longinus értekezése a fenségesről; ford. Kis János; in: Széptani remekírók; Eggenberger, Bp., 1875

Források

Kapcsolódó szócikkek

  • Ókor Ókorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap