Kmetty János

Kmetty János
Született1889. december 23.
Miskolc
Elhunyt1975. november 16. (85 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
  • festőművész
  • egyetemi oktató
  • grafikusművész
Kitüntetései
SírhelyeFiumei Úti Sírkert (34/2-1-28)
A Wikimédia Commons tartalmaz Kmetty János témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Kmetty János (Miskolc, 1889. december 23.Budapest, 1975. november 16.) Kossuth-díjas magyar festőművész és grafikus, érdemes- és kiváló művész, főiskolai tanár. A magyar festőművészet és művészetpedagógia kiemelkedő egyénisége.

Kmetty Múzeum (Szentendre) Emléktábla a Budapest V. kerület, Deák Ferenc u. 23. számú ház falán Kmetty: Be! c. plakát alakjáról készített ólommetszet dúc fotója, Kozma János munkája Kmetty János sírja Budapesten, Kerepesi temető: 34/2-1-28

Élete

A festő 12 éves koráig a család Miskolcon élt, majd Kassára költöztek, Kassán Halász-Hradil Elemérnél kezdett rajzolni, majd Budapesten Szablya-Frischauf Ferenc festőiskolájában tanult, utána Ferenczy Károlynál is. Mindhárom mestere Hollósy Simon tanítványa volt.

1911-ben látogatott először Párizsba, ott a Louvre-ban mindent, de főleg a reneszánsz festészetet tanulmányozta. Nagy hatással volt rá Neuillyben a Pellerin-gyűjtemény, benne elsősorban Paul Cezanne 60 képéből álló kiállítása. A kortárs párizsi kubisták, főleg Picasso munkáit tanulmányozta.

Hat hónap múltán Kmetty hazajött Budapestre, s szorgalmasan festett, első munkái a kubizmus hatásait mutatják (Koncert, Első önarcképe), ezért a 20. század elején őt tartották az első magyar kubista festőnek.

Pályakezdése szorosan kötődik a Kassák Lajos által szerkesztett Ma irodalmi és művészeti folyóirathoz, sok barátja volt az aktivisták körében, majd a két világháború közt a KÚT képzőművészeti kör egyes tagjaihoz is barátság fűzte, s természetesen a kecskemétiekhez és a nagybányaiakhoz. Számos alkotó hazai művészre hatással volt Kmetty modern felfogású alkotói munkája, kivált a két világháború közt.

Művészetében a cezanne-i hagyományok folytatója. Életműve egyenletes, a megtalált puritán formanyelv és témakör megbízható alkalmazása és közreadása. Képeinek fő eleme a szerkezet, kubisztikusan tagolt formáit hangsúlyozott kontúrok fogják közre. Kmettynek a kubizmus felé hajló, de mindig racionálisan szerkesztett megoldású munkái igen erőteljes forma összefoglaló készségről tanúskodnak. Mint grafikus is jelentékeny, különösen erőteljesek rézkarcai, amelyek javát albumban is kiadta 1920-ban.

Nyaranként a Kecskeméti művésztelepre, később Nagybányára, majd Szentendrére járt festeni. 1946-tól a Képzőművészeti Főiskolán tanított, tanítványai közül ma már sokan híres művészek. A magyar festészet és festőmesterek egyik jelentős egyénisége.

Tanítványaiból

Kollektív kiállításai (válogatás)

Gyűjteményes kiállításai (válogatás)

Műveiből

Írása

Díjai

Emlékezete

Tiszteletére Szentendrén múzeumot neveztek el róla, ez a Kmetty Múzeum, amelyben állandó kiállítás keretében Kmetty életműve kapott helyet.

Jegyzetek

  1. 2017. augusztus 22., https://rkd.nl/explore/artists/44966
  2. János Kmetty (angol nyelven). Oxford University Press, 2006
  3. Janos Kmetty (holland nyelven)
  4. a b BnF források (francia nyelven)
  5. a b Kmetty, János, János Kmetty
  6. Kmetty János
  7. The Fine Art Archive. (Hozzáférés: 2021. április 1.)
  8. PIM-névtérazonosító. (Hozzáférés: 2020. június 25.)
  9. Magyar életrajzi lexikon
  10. Közös alkotás Nemes-Lampérth Józseffel
  11. Kassák Lajos Műteremlátogatás Kmetty Jánosnál c. írásával és Kovalovszky Márta tanulmányával.

Források

További információk