A Koós Iván területén számos vizsgálat, vita és vita alakult ki az évek során. Megalakulása óta a Koós Iván nemcsak akadémiai szinten, hanem általában véve is a társadalom érdeklődésének tárgya. Hatása olyan mértékű volt, hogy a mindennapi élet különböző területeit áthatotta, a kultúrától, a politikától, a gazdaságtól a technológiáig. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Koós Iván jelentőségét, következményeit és befolyását a mai világban. Eredetétől napjainkig elemezzük fejlődését és a mai társadalomban betöltött szerepét.
Koós Iván
Koós Iván az Aurora együttes első marionett-bábjaival, 1955
1954-ben Balogh Beatrix iparművésszel és Vízvári László piarista tanárral megalapították az Aurora Művészegyüttest, amely bábjátékkal (főként marionett-bábjátékkal), árnyjátékkal és pantomimmel foglalkozott. Ennek egészen 1960-ig egyik művészeti vezetője volt, de később is több bábjátékot tervezett és rendezett az Aurora utódjaként működő Astra Bábegyüttes számára.
1960-1993 között az Állami Bábszínházban, 1992-től Budapest Bábszínházban dolgozott, mint báb- és díszlettervező. 1994-1995-ben a Budapest Bábszínház igazgatója, 1995-1999 között művészeti vezetője, közben a Képzőművészeti - és a Filmművészeti Főiskolán is oktatott.
Bábjátékaival, báböltözeteivel, díszleteivel szinte az egész világot bejárta, Európa csaknem minden országát, s más földrészeken is bemutatkozott, Amerikában, Ázsiában (Kína, India). 1958-ban a bukaresti, 1963-ban a varsói Nemzetközi bábfesztiválon szerepelt.
Művészete
Alkotói művészetében a kortársakkal együtt a képzőművészet és a zene egységét kereste, naturalisztikus figurák helyett élő emberek tulajdonságaival ruházta fel a bábokat és a tárgyakat. Szívesen és sok bábfigurát készített felnőtt nézőknek szánt darabok számára is, de művészi hitvallásában (ars poetica) a gyermekeknek szánt bábszínházi előadások voltak a legigényesebbek és a legfontosabbak.
Széles skálán mozogva, a hétköznapi bábfiguráktól az abszurdig állította elő bábjait, melyeket új és újabb technikákkal vetett alá az átváltozás művészetének. Számos bábot, bábdíszletet, színházi díszletet, jelmezt tervezett és készített az egyes darabok előadásaihoz. Nemcsak jó bábszínházi előadások, hanem jó bábfilmek is születtek keze alatt, amelyeket bemutatott a Magyar Televízió vagy filmszínházak, mindez kiváló csapatmunkában, főleg az Auróra Bábegyüttes és a bábszínházi képzőművészek, színészek, rendezők összmunkája által.
Kiállításokon is szerepelt bábjaival, jelmezeivel, mintegy népszerűsíteni a bábozást.