A mai világban a Banner Zoltán olyan témává vált, amely nagyon fontos és sok ember számára érdekes. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár történelmi jelentősége, akár a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt hatása miatt, a Banner Zoltán olyan téma, amelyet nem hagyhatunk figyelmen kívül. A történelem során a Banner Zoltán alapvető szerepet játszott az emberiség fejlődésében, és jelentősége ma is nyilvánvaló. Ebben a cikkben tovább vizsgáljuk a Banner Zoltán hatását és relevanciáját a mai világban, elemezve ezzel a nagyon releváns témával kapcsolatos különböző szempontokat és szempontokat.
Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte (1951), bölcsészdiplomáját a kolozsvári Bolyai Tudományegyetem történelem-filozófia tanszékén 1955-ben szerezte. 1958 és 1987 között a kolozsvári Utunk irodalmi-művészeti hetilap művészeti rovatvezetője.
Művészetszervezői tevékenysége kiemelkedő, mind Romániában, mind Magyarországon számos képzőművészeti kiállítást rendezett, művészeti katalógust szerkesztett; rádióban és televízióban is bemutatta, népszerűsítette az erdélyi 20. századi művészeti alkotásokat.
Egyes művészettörténeti tanulmányait a Korunk, a pécsiJelenkor és a budapestiMűvészet közölte.
Mint szavalóművész az ausztráliai magyarok meghívására 1977 májusában két hónapos előadó körúton volt, úti benyomásairól szóló beszámolója előbb az Utunkban folytatásokban, 1979-ben Kié vagy Ausztrália? cím alatt könyv alakban is megjelent.
A művészet törvénye: az újjászületés – Művészettörténeti vázlat Békés megyéről (Megyei Könyvtár, Békéscsaba, 2002)
Szó, eszme, látvány – Válogatás erdélyi művészek írásaiból (Mentor Kiadó, Marosvásárhely, 2002)
Erdős I. Pál (Szatmári Múzeum Kiadó, 2003)
Gergely István (Pallas-Akadémia Kiadó, Csíkszereda, Műterem sorozat, 2003)
Deák Beke Éva (Mozaik Kiadó, Szeged, 2003)
Levelek Békésből / Letters from Békés County (Békéscsaba, Békés Megye Önkormányzata, 2004) (Rövidített változatban: magyar, angol, német, francia, szlovák, román és orosz nyelven)
Korondi Jenő (Pallas-Akadémia Kiadó, Csíkszereda, Műterem sorozat, 2004)
Tűzkör – versek a szülőföldről (Kriterion Könyvkiadó, Bukarest, 1981)
Barabás Miklós önéletrajza (Dacia Könyvkiadó, Kolozsvár, 1985)
Csávossy György – Kusztos Endre: Erdélyi requiem – versek és rajzok (Pro Agricultura Hungariae alapítvány, Gödöllő, 1996)
Bandi Dezső: Van-e még művészet falun? (Pro Agricultura Hungariae alapítvány, Gödöllő, 1996)
Bartalis János: Jövök az időből (Brassói Lapok, Brassó, 2003)
Olajos Váczy Magda: Mielőtt a köd leszáll (Csíkszereda Kiadóhivatal, Csíkszereda, 2010)
A való világ álma. Szalai József művészete; szerk. Banner Zoltán, Aniszi Kálmán; 2. bőv. kiad.; BarTypo Studio, Békéscsaba, 2018
Előadóestjei
Életem a versben (Bartalis János versei, 1964)
A rubincsőrű madár (Nicolae Labiș versei Kányádi Sándor fordításában, 1965)
Fénylő szavak (Horváth Imre versei Papp Magda ének, László Ferenc illetve Dömös Árpád fuvola közreműködésével, 1966 (hanglemez: Ha egyszer hangod támad, 1979)
↑Banner Zoltán a megmaradás missziójáról, a román hatóságok által lepecsételt rádióról és az erdélyi magyarság művészetéről, Krónkiaonline, 2024. június 21. Online hozzáférés