Napjainkban a Hollós Ilona (énekesnő) nagy jelentőségű téma, amely a lakosság széles körében felkelti az érdeklődést. A Hollós Ilona (énekesnő) megjelenése óta különböző területeken vita és elemzés tárgya, egymásnak ellentmondó véleményeket és álláspontokat generálva. Az évek során a Hollós Ilona (énekesnő) fejlődött és különböző formákat öltött, ami még bonyolultabbá tette tanulmányozását és megértését. Ebben a cikkben a Hollós Ilona (énekesnő) különböző megközelítéseit és perspektíváit vizsgáljuk meg azzal a céllal, hogy megvilágítsuk ezt a témát, és gazdag vitát ösztönözzünk.
Apja Héjas József, anyja gencsi Nagy Anna. Nagyváradnak Várad-Olaszi részében született Héjas Ilona Mária néven. A trianoni békeszerződés idején, még gyermekként települt át Magyarországra.[3] Apai ágon rokonságban állt Boncza Bertával. 1938 és 1943 között Medek Anna tanítványa volt a Nemzeti Zenedében. Szólókarrierbe csak 1947 után kezdett. A Holéczy-együttes tagja lett Ákos Stefivel együtt. Ekkor már művésznévként használta a Hollós Ilona nevet.
Jazztörténeti források szerint először a Városi Színházban lépett fel 1943-ban. Ekkoriban a zeneszámokat a Siemens-Polydor hanglemezkiadó jelentette meg.[4] 1944 novemberében házasságot kötött dr. Takács István gyermekorvossal. Ez a házasság hamar felbomlott (1949–1950 körül). Második férjével Bágya Andrással a Holéczy-együttesben ismerkedett meg, aki már 1945-től az együttes zongoristája volt. Vele még Héjas Ilona néven kötött házasságot. Hivatalos névváltoztatását 1948-ban hagyták jóvá. Nem volt rokona az 1919-es forradalmi időkben hírhedtté vált Héjjas Ivánnak, de alighanem a nevek összecsengése hozzájárult a névváltoztatásához.
Ő volt az 1960-as éveket megelőző időszak legnépszerűbb, leghíresebb táncdalénekesnője. Az 1960-as évek elején lezajlott táncdalénekesi generációváltással visszavonult a színpadtól, bár slágereit sokáig játszották a rádiók (az 1966-os Táncdalfesztiválon még szerepelt). Bágya Andrástól 1960 táján vált el; asszonynevét megtartotta. Sem testvére, sem gyermeke nem volt. Hivatalosan 1975-ben ment nyugdíjba. Szüleivel élt Budapest Lipótvárosban. Apja 1976-ban anyja 1979-ben halt meg. Idős korában Bágya András és pályatársa, Ákos Stefi segítették. Hamvait Nagyváradon helyezték örök nyugalomra.
Slágerei
A csókod mindig jólesik (Bágya András–Vécsey Ernő)
Amigo eredeti címe: Die Amigos (Gerd Natschinsky–Peter Berling–Reményi-Gyenes István)
Amikor polkát jár a nagyapó (Szerdahelyi Zoltán–Szenes Iván)[5]
Ahogy lesz úgy lesz Que Sera, Sera (Jay Livingston–G. Dénes György)
Áll a kis hajó Vaya con dios (Larry Russel–Inez James–Buddy Pepper–G. Dénes György)
↑Bágya András zeneszerző. (Hozzáférés: 2013. május 18.) Bágya Andrásnak élete végén Kemény Katalin volt a felesége
↑Nagybaczoni Molnár Ferenc (2019). „A Múzsa és az Énekesnő”. Művelődés72 (3), 70-73. o. A sajtóban megjelent életrajzi ihletettségű cikk Bonca Bertával való rokonságát tárgyalja
↑A dal első előadója, Boros Ida 1956 decemberében külföldre távozott, dalait betiltották. A dal viszont igen kedvelt volt, ezért Hollós Ilona előadásában új felvétellel pótolták