Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Decsy Sámuel különböző aspektusait és a mai társadalomra gyakorolt hatását. Történelmi eredetétől napjaink relevanciájáig elemezzük azokat a különböző szempontokat, amelyek a Decsy Sámuel-et sokféle ember érdeklődésére számot tartó témává teszik. Multidiszciplináris megközelítésen keresztül megvizsgáljuk a Decsy Sámuel gazdasági, társadalmi, kulturális és politikai vonatkozásait, azzal a céllal, hogy megértsük a kortárs világra gyakorolt hatását. Hasonlóképpen, elmerülünk a témával kapcsolatos vitákban és vitákban, különböző szempontokat és véleményeket mérlegelve, hogy teljes áttekintést adjunk a téma fontosságáról. Csatlakozzon hozzánk a Decsy Sámuel túrán, és fedezze fel jelentőségét még ma!
Pozsonyban és Sárospatakon tanult, azután külföldi egyetemekre Németországba és Hollandiába ment, és ott szerezte meg doktori oklevelét. Visszatérve állandó lakhelyéül Bécset választotta, ahol egyike volt azoknak a magyaroknak, akik sokat fáradoztak a nemzeti irodalom fejlesztésén, illetve a magyar nyelv terjesztésén. Különösen sokat hatott erre a második magyar nyelvű hírlap, az általa 23 éven át szerkesztett bécsi Magyar Kurir.
A lapot Szacsvay Sándor indította meg 1786 decemberében és 1793-ig szerkesztette. Őt a bécsi kancellária menesztette és 1793-ban Decsy Sámuelt nevezte ki szerkesztőnek. Szerkesztőtársa Pánczél Dániel volt.[1]
Munkái
Dissertatio inauguralis historico physica de successivo telluris incremento (Trajectum (Utrecht), 1776)
Medicus philosophus deo aequalis, effatum Hippocraticum commentatione academica illustratum (Trajectum (Utrecht), 1777)
Osmanografia, az az: A török birodalom természeti, erkölcsi, egyházi, polgári s hadi állapottyának, és a magyar királyok ellen viselt nevezetesebb hadakozásainak summás leirása (Bécs, 1788–1789), három rész, két térképpel
Osmanografia, az az A' Török Birodalom' természeti, erköltsi, egy-házi, polgári, 's hadi állapottyának, és a' magyar királyok ellen viselt nevezetesebb hadakozásainak summás leirása, 1-3.; hasonmás kiad.; Kossuth, Bp., 2007 (Amor librorum)
A' magyar Szent Koronának és az ahoz tartozó tárgyaknak históriája, mellyet sok régi és újjább irásokból ki jegyzett, rendbe szedett, meg világositott, 's kedves hazafiainak hasznokra közönségessé tett Decsy Sámuel; hasonmás kiad.; Kossuth, Bp., 2008 (Értékőrző könyvtár)
A' magyar Szent Koronáról. Décsy Sámueltől írtt históriának meg-rostálása Katona István által; hasonmás kiad.; Pytheas, Bp., 2009
Magyar Almanak 1794. 1795. és 1796. esztendőre D. D. S. által. (Bécs, 1793–1795.) Három kötet (Historiai s statisztikai évkönyv)