Takeda Izumo

A mai világban a Takeda Izumo nagyon fontos és széles közönség érdeklődésére számot tartó téma. Akár a társadalomra gyakorolt ​​hatása, akár a populáris kultúrára gyakorolt ​​hatása, akár a szakmai területen betöltött fontossága miatt, a Takeda Izumo a különböző nézőpontok és viták konvergenciapontjává vált. Ebben a cikkben elmélyülünk a Takeda Izumo izgalmas világában, feltárjuk annak számos aspektusát, elemezzük a relevanciáját különböző kontextusokban, és olyan panorámaképet nyújtunk, amely lehetővé teszi az olvasó számára, hogy megértse a téma fontosságát és hatókörét. Részletes és szigorú elemzéssel feltárjuk a Takeda Izumo összetettségeit, és új perspektívákat kínálunk, hogy gazdagítsuk a vitát e lenyűgöző téma körül.

II. Takeda Izumo portréja

Takeda Izumo (竹田出雲?) az 1684-ben I. Takemoto Gidajú által alapított oszakai Takemotoza bunrakuszínház három igazgatójának neve.

I. Takeda Izumo (megh. 1747) 1705-ben vette át a bábszínház irányítását, ő a dinasztia alapítója. Éppúgy volt üzleti vállalkozó, mint drámaíró és rendező, ő állította először színpadra Csikamacu Monzaemon mesterművét, a Kuo-hszing-je csatáit 1715-ben.

II. Takeda Izumo (16911756) apjához hasonlóan tehetséges drámaíró és rendező volt. Legismertebb, máig játszott művei a Namiki Szenrjúval és Mijosi Sórakuval közösen írt Kanadehon Csúsingura (1748) és Josicune szembonzakura (’Josicune ezer cseresznyefája’, 1747).

III. Takeda Izumo rövid működés után eladta a színházat.

Magyarul

  • Izumo Takeda–Mijosi Sóraku–Szenrju Namiki: Csusingura; in: Bosszú és emberség; ford., utószó Jánosy István; Magvető, Bp., 1975

Források

  • Japan: An Illustrated Encyclopedia I–II. Ed. Alan Campbell, David S. Noble. Tokyo: Kodansha. 1993. ISBN 4-06-931098-3
  • Kato, Shuichi: A History of Japanese Literature I–III., II. kötet, Kodansha, Tokyo, 1990, ISBN 4770015461