Szamossy Elek

A mai világban a Szamossy Elek nagy jelentőségű és széles közönség érdeklődésére számot tartó témává vált. Akár a társadalomra gyakorolt ​​hatása, akár történelmi jelentősége, akár a populáris kultúrára gyakorolt ​​hatása, akár a tudományos életben betöltött jelentősége miatt, a Szamossy Elek számtalan ember figyelmét felkeltette szerte a világon. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Szamossy Elek-hez kapcsolódó különböző szempontokat, elemezve annak időbeli alakulását, számos aspektusát és mai jelentését. Multidiszciplináris megközelítésből arra törekszünk, hogy megértsük, milyen szerepet játszik a Szamossy Elek az életünkben, és hogyan formálta az általunk ismert világot.

Szamossy Elek
Született1826. június 28.[1][2]
Déva
Elhunyt1888. április 21. (61 évesen)[1][2]
Budapest[3]
GyermekeiSzamossy László
Foglalkozása
  • festőművész
  • litográfus
  • tanár
A Wikimédia Commons tartalmaz Szamossy Elek témájú médiaállományokat.

Szamossy Elek (Déva, 1826. június 28.Budapest, 1888. április 21.) festőművész, litográfus, hivatalnok, tanár, Szamossy László festőművész apja.

Élete

Batthyány Lajos miniszterelnök és kormányának tagjai, Szamossy Elek litográfiája

1848-49-ben a szabadságharc alatt az Erdélyben szerveződött 15. Mátyás huszárezredben honvédhuszárként, előbb őrmester, majd hadnagy rendfokozatban harcolt.[4] Első mestere a bécsi Karl Rahl volt, de csak rövid ideig. 1855 és 1859 között Velencében dolgozott, majd a békésgyulai kastélyban portrékat festett. Ebben a városban fedezte fel Munkácsy Mihály tehetségét, aki akkor még asztalosinas volt. Két évig lelkesen oktatta az ifjú Munkácsyt, magával vitte dél-magyarországi körútjaira is, ahová arcképfestés céljából hívták.

Munkácsy 16 éves korában Szamossy Elek egy akadémiai képzettségű festő tanítványa lett. Mestere nemcsak technikai ismereteit gyarapította, de megismertette a művészettörténet alapjaival is.
– Végvári Lajos: Munkácsy és az európai hagyomány[5]

Később Budapestre költözött, itt is több portrét festett, de 1865-ben mégis hivatalnok lett a hadügyminisztériumban. Később, amikor Trefort Ágoston kinevezte reáliskolai tanárnak, elköltözött és Nagyváradon rajzot oktatott. 1877-ig volt tanárként alkalmazva. 1884-ben újabb szélütés érte és 1888. április 21-én hunyt el Budapesten.

Művei

Szamossy Elek: Flóra

Szűz Mária című festményét a Szépművészeti Múzeum őrzi. A legnagyobb Szamossy-gyűjtemény 22 képet tesz ki és a Temesvári Szépművészeti Múzeumban őrzik, ahová Szamossy egyik pártfogója, Ormós Zsigmond főispán hagyatékából került.

Jegyzetek

  1. a b RKDartists (holland nyelven). (Hozzáférés: 2017. augusztus 23.)
  2. a b Benezit Dictionary of Artists (angol nyelven). Benezit művészeti lexikon (Oxford) . Oxford University Press, 2006 (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. Union List of Artist Names (angol nyelven). Union List of Artist Names , 2008. augusztus 16. (Hozzáférés: 2021. május 21.)
  4. Imreh Sándor: Visszaemlékezés az 1848–49. évi szabadságharcra Erdélyben, mek.oszk.hu
  5. Végvári Lajos:: Végvári Lajos: Munkácsy és az európai hagyomány (magyar nyelven). derimuzeum.hu. . (Hozzáférés: 2015. április 22.)

Források

További információk