Orsós Teréz

Orsós Teréz
SzületettOrsós Teréz
1956. június 16.
Komló
Elhunyt2021. december 6. vagy előtte (65 évesen)
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásagrafikusművész,
festőművész
SablonWikidataSegítség

Orsós Teréz (Komló, 1956. június 16.– 2021. december 5.) roma származású magyar grafikus- és festőművész.

Életútja, munkássága

Beás cigány családban született, tizenöten voltak testvérek, apja bányász volt, anyja a gyermekeket nevelte. Rajztanárnője, Koltai Magdolna fedezte fel Orsós Teréz rajztehetségét, tanította és biztatta a rajzolásra és a festésre. Hamarosan annyi munkája lett, hogy Pécsett önálló gyermekrajz kiállítása volt, majd a gyermekrajz kategóriában Koltai Magdolna több tanítványával együtt Orsós Teréz is részt vett országos- és világversenyeken, s nyert első helyezéseket is.

Korán férjhez ment, gyermekeket szült, de a család és a munka mellett is folyamatosan szakkörökben gyarapította képzőművészeti ismereteit, s befejezte iskoláit. 1975-től maga is cigány gyermekek számára rajzszakkört vezetett a kökönyösi általános iskolában. 1977-től egyedül nevelte gyermekeit, később újra visszajött a férje, majd újra férjhez ment, hat gyermek édesanyja. 1992-ben munkanélkülivé vált, de a festést soha nem hagyta abba. 1977-ben Komlón nyílt egyéni kiállítása, 1979-ben az Autodidakta Cigány Képzőművészek I. országos kiállításának egyik szereplője, 1981-ben felvették a Képzőművészeti Alap tagjai sorába. A festőnő nagy élménye volt, amikor 1989-ben, életében először családjával együtt elmehetett nyaralni a Visegrádi Alkotóházba. 1990 óta rendszeres résztvevője a Cigány Ház által szervezett alkotótáboroknak és kiállításoknak.

Igazi naiv festő, főleg életképeket rajzol és fest, s mindeközben tudatosan megfigyeli és megfesti a cigányság hagyományos életformáját, s szokásait, a kosárfonó férfit, a gombászó asszonyokat, a vízhordó lányokat, a piacozást, a vándorlást, az Alkotótáborban festő művészeket, a cigány emberek vágyait, álmait. Néprajzi szempontból is jelentősek alkotásai. Külföldi kiállításokra (Ausztria, Csehszlovákia, Stuttgart, Genf, Graz, London, Szlovákia, Franciaország, Olaszország) is kértek tőle képeket, rajzait képeslapokon sokszorosították, illusztrálta a Cigány bibliát és a Cigány bölcsődalt. 2007-ben Pekingben a magyarországi cigányok képzőművészeti kiállításán Orsós Teréz képei is szerepeltek, nyilvánvaló, hogy a cigány naiv festészet közelebbi rokonságot mutat a hagyományos kínai festészettel, mint a 20. század második felének magyar avantgárd képzőművészete. Így kerülhetett sor egy olyan reprezentatív kiállításra magyar cigány művészek alkotásaiból, amilyen korábban még Magyarországon sem volt.

A 2009-es Cigány festészet című albumban megjelentették Orsós Teréz életrajzát és tizenkét olajfestményét. 2010-ben az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb városába, New Yorkba is eljutottak képei.

A Cigány festészet című albumba beválogatott képei

Kiállításai (válogatás)

Egyéni

Csoportos

Művei közgyűjteményekben (válogatás)

Díjak, elismerések (válogatás)

Jegyzetek

  1. https://www.blikk.hu/sztarvilag/kultura/gyasz-meghalt-orsos-terez-festomuvesz/b7fh1cr
  2. „SHUKAR”(=Szép) képek New Yorkban. . (Hozzáférés: 2013. november 6.)
  3. A felsorolt képek láthatók a sulinet.hu honlapján.
  4. Kiállító művészek: Oláh Jolán (Salgótarján, 1932-2005); Oláh Mara – OMARA (Monor, 1945); Orsós Teréz; Ráczné Kalányos Gyöngyi (Salgótarján, 1965)
  5. Balog Zoltán honlapja.. . (Hozzáférés: 2013. november 6.)
  6. „Orsós Teréz részére magas színvonalú művészeti munkássága és festőművészi tevékenysége elismeréseként a „PRO COMMUNITATE” Emlékérem.”

Források

További információk