Ma a Mátyás József-ről fogunk beszélni. Ez egy olyan téma, amely az utóbbi időben nagy érdeklődést váltott ki, és kétségtelenül jelentős hatással van életünkre. A Mátyás József olyan dolog, amelyhez valamilyen módon mindannyian kapcsolódhatunk, mivel mindennapi életünk különböző területein jelen van. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Mátyás József különböző aspektusait, elemezve jelentőségét, társadalomra gyakorolt hatását és mindennapi életünkre gyakorolt hatását. Ezen kívül kitérünk néhány nézőpontra és szakértői véleményre a témában, hogy teljesebb és tájékozottabb képet adjunk a Mátyás József-ről. Készüljön fel egy lenyűgöző felfedezőútra!
Mátyás József | |
![]() | |
Született | 1930. június 27. Csíkszentmárton ![]() |
Meghalt | 2002. január 14. (71 évesen) Déva |
Nemzetisége | magyar |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Mátyás József témájú médiaállományokat. |
Mátyás József (Csíkszentmárton, 1930. június 27. – Déva, 2002. január 14.) festőművész, grafikus.
A Csíkszentmártonhoz tartozó Csíkcsekefalván született. A csíkszeredai gimnáziumban (1941–1950), majd Kolozsvárott, a Ion Andreescu Képzőművészeti Intézetben (1950–1956) tanult. Mesterei: Abodi Nagy Béla, Andrásy Zoltán.
1956 óta tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének.
A bányavidéki Petrozsényben telepedett le, vezetője lett a Zsilvölgyi művésztelepnek. A Zsilvölgyi Művésztelep 1955-ben jött létre, két-három kolozsvári évfolyam végzettjeiből, s nagyjából másfél évtizeden át együtt maradt.
1957 nyarán feleségül vette Geier Juditot. Házasságukból két gyermek született: Annamária és László István.
1971-ben a művészeti központ vezetőjeként Dévára költözött. Fametszeteket, festményeket alkot, 1990-ig középiskolai rajztanár. A Barabás Miklós Céh tagja. 1956-tól kiállító művész.
Festészetében az expresszionizmus eredményeit hasznosította.[1] Valamennyi műve a balladák világára emlékeztet. Élénk színfoltokból a magyar népmesék és az egyetemes mondavilág alakjai bukkannak elő.[2] Egyéni kiállításain kívül számos országos és külföldi tárlaton szerepeltek alkotásai. Aktív tagja volt a hortobágyi, a zalaegerszegi, rezi és a gyergyószárhegyi alkotótáboroknak. Alkotásai megtalálhatók magángyűjteményekben, valamint Magyarország, Románia, Franciaország, Finnország, Németország, Japán, Hollandia, Kanada, Svédország és az Egyesült Államok múzeumaiban.
2022 januárjában, halálának 20. évfordulóján "Tiszta álmok művészete" címmel életmű-kiállítása nyílt meg Szolnokon, az Aba-Novák Kulturális Központban. A kiállítás megnyitóján bemutatták a "Mátyás József 1930 – 2002" címmel megjelent monográfiát, a szerző Gazda József részvételével.
1996-tól Csíkszentmártonban. A kiállítás teljes anyagát (38 alkotást) a művész szülőfalujának adományozta. Megtekinthető a Csíkszentmártoni Kulturális Központban.
A művész emlékére szülőfalujában évente alkotótábort rendeznek a Szentmárton Alapítvány és a Csíkszentmártoni Polgármesteri Hivatal szervezésében. Az alkotótábor kiállítással ér véget.