A mai világban a Buzogány Dezső olyan kérdés, amely a társadalom különböző szféráiban egyre fontosabbá vált. A politikától a populáris kultúráig a Buzogány Dezső minden típusú közönség figyelmét felkeltette. A földrajzi határokon túlmutató hatással a Buzogány Dezső referenciaponttá vált a kortárs panoráma megértésében. Ebben a cikkben ezt a jelenséget fogjuk mélyrehatóan feltárni, elemezve következményeit és következményeit a különböző területeken. A keletkezésétől a jövőbeli előrejelzéséig a Buzogány Dezső megérdemli, hogy részletesen megvizsgáljuk, hogy megértsük mai hatását.
Buzogány Dezső | |
Született | 1957 Szederjes |
Állampolgársága | román |
Nemzetisége | magyar |
Foglalkozása | egyháztörténész, pedagógus |
Buzogány Dezső (Szederjes, Maros megye, 1957 –) egyháztörténész, a kolozsvári Babes Bolyai Tudományegyetem professzora.
Elemi és középfokú iskoláit szülőfalujában és Segesváron végezte. 1981-ben fejezte be teológiai tanulmányait a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben. Tíz év lelkészi szolgálat után (Nyárádselye, Ádámos), 1990 őszétől oktatja az erdélyi protestáns egyháztörténetet és latin nyelvet a Kolozsvári Protestáns Teológián.
Doktori fokozatot 1992-ben nyert Budapesten egyetemes egyháztörténetből (Melanchthon úrvacsoratanának történeti fejlődése). Az 1992–93. egyetemi évben doktorátus utáni kutatóprogramon vett részt az Egyesült Államokban. 1992–2000 között az erdélyi IKE elnöke. 2001-től, a Teológiai Intézettel párhuzamosan, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző karán is tanít, docensi minőségben, majd 2003-tól doktorvezetési jogú professzor. 2004-től a hazai Oktatásügyi Minisztérium több bizottságának állandó tagja (a Felsőoktatás Minőségét Biztosító Bizottság, a Doktori Iskolák Minőségét Ellenőrző Bizottság, a külföldi doktori okleveleket honosító és doktoráltatási jogot odaítélő bizottság, EU-s pályázatokat elbíráló szakértői testület). 2005-ben Seoulban vendégtanár, 2006 nyarán Oxfordba hívták doktori bizottság külsős tagjaként. Előadásokat tartott az Amerikai Egyesült Államokban, Dél-Koreában, Hollandiában, Magyarországon, Németországban, Svédországban, Svájcban.
Az újjáalakult Erdélyi Múzeum-Egyesület alapító tagja, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság teológia és egyháztörténet szakosztályának elnöke, a National Geographic Társaság tiszteletbeli tagja. Az Ifjú Erdély folyóirat újraindítója és szerkesztője, 1998-tól a washingtoni székhellyel megjelenő Christian Observer szerkesztője, 2000-től a Református Szemle felelős szerkesztője. Több magyarországi folyóirat szerkesztőségi tagja. Elindított és szerkeszt három sorozatot, amelyekben egy évtized alatt csaknem 30 kötet látott napvilágot: Erdélyi Református Egyháztörténeti Füzetek – EREF (feldolgozó szakirodalom) és Erdélyi Református Egyháztörténeti Adatok – EREA (forráskiadvány), Fontes Rerum Ecclesiasticarum in Transylvania – FoRET (forráskiadvány).
Több hazai és külföldi kutatási projekt irányítója, létrehozta a Pokoly Józsefről elnevezett egyháztörténeti kutatási intézetet.
Fontosabb írásai:
Több, mint 50 cikke és tanulmánya külföldi, belföldi folyóiratokban és gyűjteményes kötetekben jelent meg.
2010 novemberében Kálvin János Institutiójának fordítóját 'Aranygyűrűs teológia doktor' címmel tüntették ki. Laudációt Kádár Zsolt, a Magyarországi Református Egyház legfőbb tudományos testülete, a Doktorok Kollégiumának főtitkára mondott.