Ebben a cikkben részletes elemzést végzünk a Barcsay család-ről, feltárva a legfontosabb szempontokat és a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatását. A Barcsay család eredetétől az idők során bekövetkezett fejlődéséig alapvető szerepet játszott különböző kontextusokban, vitákat és vitákat generálva jelentésével és következményeivel kapcsolatban. Ezeken az oldalakon végig fogjuk vizsgálni annak hatását különböző területeken, valamint relevanciáját az emberek mindennapi életében. Kétségtelen, hogy a Barcsay család előtte és utána is volt a történelemben, kitörölhetetlen nyomot hagyva a kultúrában, a politikában, a gazdaságban és sok más területen. Csatlakozzon hozzánk ezen az utazáson, és fedezze fel mindazt, amit a Barcsay család kínál, és hogyan formálta a mai napig a világunkat.
A nagybarcsai nemes és báró Barcsay család Erdély egyik legrégebbi családja.
A XIII. században élt Ivancha az első ismert őse a Barcsayaknak. Unokája, Sumurakus 1310–1315 körül élt, Károly Róbert királytól Oláhrákos, Felkenyér, Bászárkos és Pián községek birtokát kapta királyi adományként. Fiait már nobiles de Barcha néven említik. A család 1408-tól kezdve használja rendszeresen a Barcsay nevet. Barcsa községet Petrény, Árkos és Prázsmár településekkel együtt V. Istvántól kapták adományba. János az 1462-es törökök elleni háborúban harcolt, vitézségéért Mátyás királytól újabb birtokokat kapott. A család később további birtokokra tett szert, így Erdély egyik legnagyobb birtokosai lettek a Barcsayak, és a politikai életben is szerepeltek. Legmagasabb politikai hatalomra Ákos jutott, aki a fejedelmi székbe került. A családból János és Gergely 1742-ben bárói címet kaptak, de ezek a bárói ágak hamarosan ki is haltak.
A nemesi címer leírása:
...kék paizsban arany koronán nyilvesszővel átlőtt kar görbe kardot taret; sisakdisz: a kar; takarók: kék-vörös.
A bárói címer:
...kék paizsban arany koronán két fekete sasszárny között nyugvó vörös ruhás s nyíllal átlőtt kar kardot tart, melynek hegyére törökfej van szúrva; zárt sisak; sisakdisz: a két sasszárny között a kar; takarók: nincsenek.