Varga Gyula (helytörténész)

Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Varga Gyula (helytörténész) témát, amely napjainkban nagyon fontos, és a társadalom különböző szektorait érinti. Megvizsgáljuk eredetét, történetét és fejlődését az idők során, valamint az emberek mindennapi életére gyakorolt ​​hatását. Ezenkívül elemezzük a Varga Gyula (helytörténész)-re vonatkozó különböző nézőpontokat és véleményeket azzal a céllal, hogy átfogó és teljes áttekintést adjunk erről a témáról. Ezzel a kutatással az a célunk, hogy olvasóinknak a Varga Gyula (helytörténész) mélyebb megértését kínáljuk, hogy megalapozott véleményt alkossanak, és hozzájárulhassanak az ezzel kapcsolatos vitához.

Varga Gyula
Született1935. szeptember 10. (89 éves)
Csombord
Állampolgárságaromán
Foglalkozásahelytörténész
IskoláiBolyai Tudományegyetem (–1958, történettudomány)

Varga Gyula (Csombord, 1935. szeptember 10.–) erdélyi magyar helytörténész.

Életútja

Középiskoláit a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban végezte, majd történelem szakos tanári oklevelet szerzett a Bolyai Tudományegyetemen (1958). 1968-ig a torockói általános iskola tanára és a helyi múzeum igazgatója, ebben az időben rendszerezte és dolgozta fel a korábban összegyűlt és általa összegyűjtött anyagot, s hozta létre a ma is látható alapkiállítást. 1968-tól a Bethlen Gábor Kollégiumban tanított, nyugdíjazásáig (2000).

Cikkeit, tanulmányait főképp Torockó és vidéke tárgyköréből közölte, 1989 előtt a Művelődés, 1990 után az Enyedi Sion hasábjain. Társszerkesztője a Bethlen Gábor Kollégium 1995-ös Évkönyvének, amelyben Bethlen Gábor egyénisége c. tanulmánya is megjelent. Részt vett a Kollégium alapításának 325. évfordulójára kiadott Emlékkönyv szerkesztésében is.

Kötetei

  • A torockói vasbányászat és kohászat történetéből (Torockó, 1991);
  • Torockó társadalmának sajátosságai (Balatonfenyves, 1991);
  • Kőrösi Csoma Sándor emléke a Bethlen Kollégiumban (Balatonfenyves, 1997).

Források