Ebben a cikkben elmélyülünk a Vadász Miklós izgalmas világában, feltárva annak több oldalát és jelentését. A Vadász Miklós olyan téma, amely a történelem során érdeklődést és vitát váltott ki, és különböző nézőpontok és tudományágak találkozási pontjává vált. A Vadász Miklós eredetétől a mai hatásig kitörölhetetlen nyomot hagyott a társadalomban és a kultúrában. Ezeken az oldalakon elmerülünk a Vadász Miklós-ről szóló felfedezési és elmélkedési utazásban, elemezve annak hatását különböző kontextusokban, és jelentőségét az emberek életében. Készüljön fel egy lenyűgöző utazásra a Vadász Miklós-en keresztül, ahol felfedezzük annak fontosságát és jelentését a kortárs világban.
Waldmann Gyula államvasúti felügyelő és zimonyi Schwarcz Sarolta fia. Az Iparművészeti Iskolában tanult. Illusztrációival, akvarelljeivel és plakátjaival hamar kitűnt, magára vonta a figyelmet. Dolgozott a Borsszem Jankó lapnak is. Munkái Az Estben jelentek meg, majd Párizsba ment, ahol a „Le Rire” hetilap munkatársa lett. Különösen a nagyvárosi élet jellegzetes alakjait ábrázolta rajzain, de finom akvarelleket is készített. Az első világháború után Párizsban telepedett le. Az „L'Assiette au beurre" szatirikus rajzos hetilapban is (két számában egész sorozatként) jelentek meg művei. A századeleji magyar plakátművészet egyik legjelentősebb képviselője volt. Virtuóz grafikai készségét, s az íróval együttműködő illusztrátori tehetségét méltatták leginkább. Több műve a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében van.
Műveiből
Liliom bál – Litográfia, jelezve jobbra fent a kőben: Vadász Miklós 920
Pálmay Ilka arcképe, 28x20 cm, papír, ceruza, jelzett
Márkus Emília, mint Nóra – Ibsen: Nóra címszerepében, mellkép, ceruzarajz, 1916. Publikálva: Új Idők, 1928. jan. 6. sz.
Márkus Emília, mint Mária Antónia – Szomory Dezső: Mária Antónia c. drámájának címszerepe, – ceruzarajz, ismeretlen helyen, 1914.
Vázlat
Illusztrációi
Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk című regényét illusztrálta.
Radisics Jenő: Az Országos Ráth György Múzeum kalauza Bp., 1906, Országos Magyar Iparművészeti Múzeum. 58 p., 22 tábla. A címkép Vadász Miklós rézkarca; Ráth György portré.
Kner Izidor aforizmái Vadász Miklós rajzaival, Gyoma, 1917. A címképet (a szerző portréja) és a szövegközti illusztrációkat Vadász Miklós készítette.
Kner Izidor agyafurt alakjai. Csicseri Bors előszavával és Bér Dezső, Garay Ákos, Geiger Richárd, Homicskó Athanáz, Kalivoda Kata, Mülbeck Károly, Vadász Miklós egyszázhetven eredeti rajzaival. Gyoma, 1914. 191 oldal.
↑Az engedélyt tartalmazó BM rendelet száma/évszáma: 92852/1904. Forrás: MNL-OL 30808. mikrofilm 497. kép 1. karton. Névváltoztatási kimutatások 1904. év 45. oldal 14. sor
Major Ottó: Égi és földi háború (regény, Budapest, 1959)
További információk
Uj Lexikon 6. REB-ZSÜR (Budapest, 1936) 3798. old. („Vadász Miklós, rajzoló, szül. 1881., megh. 1927. Bravúros technikájú, jellemző erejű és egyben festői hatású rajzaival már fiatalon jó nevet szerzett. Előbb Budapesten, később Párizsban keresett, főleg újság- és folyóirat-illusztrátor.”)