Szeberényi Andor

Ma a Szeberényi Andor-ről fogunk beszélni, egy olyan témáról, amely az elmúlt években a társadalomra gyakorolt ​​hatása miatt vált aktuálissá. A Szeberényi Andor felkeltette a szakértők és a rajongók figyelmét, és nagy vitát váltott ki a következményeiről és következményeiről. Ahogy haladunk előre a digitális korban, a Szeberényi Andor visszatérő témává vált különböző területeken, a technológiától a társadalomtudományokig. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Szeberényi Andor különböző aspektusait, elemezve annak különböző perspektíváit és mindennapi életünkre gyakorolt ​​hatását.

Szeberényi Andor
Született1824. március 26.[1]
Maglód
Elhunyt1895. január 1. (70 évesen)[1]
Nagylak
ÁlneveVeterán
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásaevangélikus lelkész

Szeberényi Andor (Maglód, 1824. március 26.Nagylak, 1895. január 1.) evangélikus lelkész, Szeberényi Gusztáv unokatestvére.

Élete

Maglódon született, ahol apja Szeberényi András lelkész volt. 1832. október 22-én árvaságra jutott; keresztapja antalóczi Petróczi Márton földbirtokos fogadta örökbe, s ennek házában Antalócon, ahol Teichengräber Lajos nevelő őt a német és latin nyelvben gyakorolta, egy évet töltött; azután Jolsvára küldték, ahol a három algimnáziumi osztályt szlovák és latin nyelven, a IV. osztályt a magyar nyelv elsajátítása végett Sajógömörben végezte. Ezután keresztapja meghalt, nyomorral küzdő édesanyja Krizsek Katalin pedig nem segíthette; tehát minden anyagi segély nélkül ment Selmecbányára, ahol nagybátyja pártfogása mellett, az ottani főiskola anyagi és szellemi jótéteményeiben öt évig részesült. Itt ismerkedett meg és kötött barátságot Petőfi Sándorral. 1843-ban teológiára Pozsonyba ment és két év múlva a hitjelöltségi vizsgát letette. Szabad idejét mint hallgató az ország házában töltötte, a «védegylet»-nél mint díjnok dolgozott és a Lepke című szépirodalmi írott lapot szerkesztette. Külföldre nem mehetvén, elfogadta szülőhelyén a községi jegyzőséget és a jogtudományokban képezte magát. 1846-ban Kecskeméten tette le a jogi vizsgát. 1847-ben fölesküdött királyi táblai hites jegyzőnek. 1849-ben kinevezték Debrecenben a Közlöny című hivatalos lap javítójának, fogalmazói ranggal és díjjal, egyúttal belmunkatársa volt a kormány által kiadott Priatel ludu című szlovák lapnak. Ő nyomatta ki Kossuth Lajos lemondó okiratát és Görgey dictator proclamatióját, miután a nyomdai személyzet szétfutott. A világosi fegyverletétel után mint bujdosó Békéscsabára vetődött, s Broszmann Dániel lelkész-esperes által meghivatott káplánnak, s 1850. szeptember 26-án felszenteltetvén, négy évig működött. 1853-ban meghívták Makóra első paptanítónak, ahol meghonosította az első acélharangokat Magyarországon. 1855. november 18-án Nagylakon (Csanád megye) választották meg lelkésznek és ott hivataloskodott 9 évig mint körlelkész, 9-ig mint jegyző és három hónapig mint helyettes esperes és öt évig mint gyámintézeti elnök. 1878-ban megválasztották országos képviselőnek és három évig képviselte a nagylaki választókerületet. Nagylakon 1873-ban takarékpénztárt létesített és ennek attól fogva elnöke volt.

Írásai

Cikkei a Protestáns Egyházi és Iskolai Lapban (1846. Kollár János egyházi beszédeit ismertette ifj. Maglódi álnév alatt); a Protestáns Népkönyvtárban (1857. Lombok a reformatio történetéből; a miatt pörbe is fogatott az absolutismus közegei által; Egy álom, Peterdi a bölcs); a Korouhevben (az ág. hitv. ev. tót írók Pantheonja, tótul); a Margócsy József, Hazafiúi elmélkedések c. művében (1870. Az evangeliumon alapuló alkotmány, egyházi beszéd); a Néptanítók könyvébe írt életrajzokat és a hazai népiskolák történetéhez adalékokat; a Tanodai Lapoktól kitűzött 5 darab aranyat az ő műve nyerte el: «Mutattassanak ki a néptanodák nyári látogatásának összes akadályai, s az eszközök, melyekkel azok elháríthatók?» az Aradi Közlönyben (1889. 72. sz. A szabadságharcz kormányának hivatalos lapja); szépirodalmi czikkeket is írt, a politika terén is működött; évekig a magyar hirlapoknak rendes tudósítója és munkatársa volt, legutóbb az Ellenőrnek.

Munkái

  • Egyház és oskola. Vallásos és növelési zsebkönyv. Szarvas, 1853. (500. péld. nyom.)
  • A makai ág. h. ev. fiók gyülekezetnek anyaegyházzá lett kinyilatkoztatása s első rendes lelkésze bevezetésének ünnepélye (1854. febr. 19. beszéde.) Uo. 1854.
  • A szamosfalvi tanító. Növelészeti iránybeszély. Szeged, 1861. (Dicséretet nyert pályamunka).
  • Az 1791. pesti ág. hitv. zsinat történelme. Pest, 1869.
  • Beszéd Fábriné Ambrus Mária temetésén. Turócz-Szent-Márton, 1877. (Tótul).
  • Slovaci a Svoboda. Uo. 1887. (Tótok és a szabadság. Előbb a Slovenské Pohladyban jelent meg).
  • Nagylak multjához. Bpest, 1892.

Jegyzetek

További információk

  • Új magyar életrajzi lexikon. Főszerk. Markó László. Bp., Magyar Könyvklub.
  • Zoványi Jenő: Magyarországi protestáns egyháztörténeti lexikon. Szerk. Ladányi Sándor. 3. jav., bőv. kiadás. Budapest: Magyarországi Református Egyház Zsinati Irodája. 1977. ISBN 963-7030-15-8