Ruzitska József

Ebben a cikkben elmélyülünk a Ruzitska József izgalmas világában, feltárva annak számos oldalát és a mai relevanciáját. Az eredetétől a kortárs társadalomra gyakorolt ​​hatásáig alaposan elemezzük a Ruzitska József minden vonatkozását, így olvasóinknak teljes és naprakész képet adunk erről a lenyűgöző témáról. Kutatások, interjúk és mélyreható elemzések révén arra törekszünk, hogy megvilágítsuk a Ruzitska József-et, tájékozott és gazdagító nézőpontot kínálva olvasóinknak, amely lehetővé teszi számukra, hogy jobban megértsék annak fontosságát és hatását a különböző területeken.

Ruzitska József
Életrajzi adatok
Született1775
Pápa
Elhunyt1823 után
Tevékenységzeneszerző, karmester
A Wikimédia Commons tartalmaz Ruzitska József témájú médiaállományokat.

Az első magyar történelmi opera színlapja

Ruzitska József (Pápa, 1775 – Itália?, 1823 után) zeneszerző, karmester.

Életrajza

Munkássága

Ő szerezte az első két magyar történelmi operát, a Béla futását és a Kemény Simont. Az előbbi kéziratos partitúráit (három, egymástól többé-kevésbé eltérő változatban 1837–38 között Heinisch József dolgozta át) a kolozsvári Erdélyi Múzeum-Egyesület könyvtára, Ernst Lajos gyűjteménye és a budapesti Operaház könyvtára, utóbbiét a Magyar Nemzeti Múzeum könyvtárának zenei osztálya őrzi.

Művei

Jegyzetek

  1. A Pikkó herceg és Jutka Perzsi című operát 1793-ban mutatták be, de mivel nem maradt fenn sem a zenéje, sem a szövege, sokan ezt tekintik az első magyar operának.

Források