A modern világban a Mario Vargas Llosa fontos helyet foglal el a mai társadalomban. A technológia fejlődésével és a globalizációval a Mario Vargas Llosa az emberek széles körének érdeklődésére számot tartó témává vált. A gazdaságra gyakorolt hatásától a populáris kultúrára gyakorolt hatásáig a Mario Vargas Llosa releváns szempont, amely továbbra is vitákat és vitákat generál különböző területeken. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Mario Vargas Llosa szerepét a mai társadalomban és megkérdőjelezhetetlen fontosságát a modern világban.
Miután egyéves korában szülei elváltak, anyjával és anyai nagyszüleivel a bolíviai Cochabambába költöztek. Tízéves korában családja a perui fővárosban, Limában telepedett le.[2] Középiskolai tanulmányait előbb egy limai katonaiskolában (Colegio Militar Leoncio Prado), majd egy piurai gimnáziumban végezte. Mindössze 16 éves volt, mikor első drámájátLa huida del Inca címmel bemutatták.
1955-ben 19 évesen feleségül vette Julia Urquidit.[2] 1955–1957 között irodalmat és jogot hallgatott a San Marcos Egyetemen.[3] Tanulmányai mellett újságíróként dolgozott, és társszerkesztője volt a Literatura című irodalmi folyóiratnak. Egyetemi tanulmányait 1959-ben a spanyolországi Madridi Egyetemen fejezte be.
Első novelláskötete, a Los jefes(Vezetők)1959-ben látott napvilágot. Mivel Peruban íróként szinte lehetetlen volt megélni, Vargas Llosa még ugyanebben az évben Franciaországba költözött. Párizsbanspanyolt tanított, a France Presse és a francia rádió spanyol osztályának munkatársaként dolgozott.
Már első regénye, az 1962-ben megjelent, önéletrajzi ihletésű A város és a kutyák(La ciudad y los perros) meghozta számára a széles körű nemzetközi elismerést. A regény cselekménye a perui társadalom válságos világát szimbolizáló limai katonaiskolában játszódik, ahol az erőszak és megalázás módszereire nevelik a fiatalokat.
Vargas Llosa 1964-ben elvált első feleségétől, Juliától.[2] Házasságuk történetét az 1977-ben megjelent Júlia néni és a tollnok(La tía Julia y el escribidor) című regényében dolgozta fel. A regényhez 1983-ban Julia Urquidi is megírta saját válaszát, mely Amit Varguitas nem mondott el(Lo que Varguitas no dijo) címen jelent meg.[4] A kötet angolul My life with Mario Vargas Llosa(Életem Mario Vargas Llosával) címen jelent meg.[5] Julia Urquidi 2010. március 10-én hunyt el.[4]
1965-ben feleségül vette Patricia Llosát. Két fiuk és egy lányuk született.[3] A következő évben jelent meg második regénye, A zöld palota(La casa verde). A fordulatos meseszövésű regényben Llosa átfogó képet fest a perui társadalomról, és rávilágít a fehérek és az indiánok világa között tátongó szakadékra. Az 1960-as évek végétől Llosa több amerikai és európai egyetemen tanított. 1967-ben Kölykök(Los cachorros) címen jelentette meg összegyűjtött novelláit.
1970-ben családjával Barcelonába költözött. Ebben az időben doktori disszertációján dolgozott, melynek témájául példaképét, Gabriel García Márquezt választotta. 1971-ben doktorált a Universidad Complutense de Madrid-on. Disszertációja könyv formájában is megjelent García Márquez: historia de un deicidio címmel. 1973-ban jelent meg a Pantaleón és a hölgyvendégek(Pantaleón y las visitadoras) című regénye, melyből 1976-ban saját maga rendezett filmet.[6]
1975-ben Llosa visszatelepült Peruba. 1977-ben a Nemzetközi PEN Club elnökévé választották.[3]1980-ban Japánba utazott, ahol különböző egyetemeken tanított. Hivatalos teendői ellenére sem csökkent azonban alkotókedve, és a nyolcvanas években is sorban jelentek meg kitűnő regényei (Háború a világ végén, 1981; Mayta története, 1984; Ki ölte meg Palomino Molerót, 1986, A beszélő, 1987; Szeretem a mostohám, 1988).
Az 1990-es perui elnökválasztás első számú esélyesének számított, de vereséget szenvedett az alig ismert, japán származású Alberto Fujimoritól.[3] Az elnökválasztásról szóló keserű visszaemlékezéseit 1993-ban jelentette meg Egy hal a vízben(El pez en el agua) címen.
1994-ben Vargas Llosa megkapta a spanyol állampolgárságot.[7]
Újabb regényei közül 2000-ben látott napvilágot A kecske ünnepe(La fiesta del chivo), mely egy diktatúra hétköznapjairól fest borzongatóan eleven képet, majd három évvel később az Édenkert a sarkon túl(El Paraíso en la otra esquina).
2010-ben adta ki A kelta álma(El sueno del celta) című regényét.[8]
2010-ben elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint Vargas Llosa a "hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért" érdemelte ki a díjat,[1][7][9] azonban ezt több ország is kritizálta, köztük Kuba és Venezuela. 2011-ben irodalmi munkássága elismeréseként I. János Károly spanyol király őrgrófi címet adományozott neki.
2018 júniusában a bal csípőjén zúzódásokkal és enyhe fejsérüléssel szállították kórházba, miután elesett otthonában.[10]
„Mély fájdalommal jelentjük be, hogy édesapánk, Mario Vargas Llosa ma békésen elhunyt Limában, családja körében” – áll a család közleményében, amelyet az író fia, Álvaro Vargas Llosa osztott meg vasárnap (2025. április 13.) az X-en.[11]
Művei
La ciudad y los perros
A város és a kutyák; fordította: Gulyás András; Európa, Budapest, 1971
Conversación en la catedral
Négy óra a Catedralban. Regény; fordította: Gulyás András; Európa, Budapest, 1973
La casa verde
A Zöld Palota. Regény; fordította:, bev. Benczik Vilmos; Magvető, Budapest, 1974 (Világkönyvtár)
Los jefes
Kölykök. Elbeszélések; fordította: Benyhe János, Kesztyűs Erzsébet, Nagy Mátyás; Európa, Budapest, 1976 (Európa zsebkönyvek)
Haraszti Zsuzsa: A megalázás problematikája Mario Vargas Llosa regényeiben; Akadémiai, Bp., 1977 (Modern filológiai füzetek)
Kulin Katalin: Esszék latin-amerikai regényírókról: Alejo Carpentier, Juan Rulfo, Juan Carlos Onetti, Mario Vargas Llosa, Julio Cortázar, Manuel Puig. Szeged: József Attila Tudományegyetem. 1993. ISBN 963-481-971-0
Szabó Ádám: Canudos ösvényein. Márai Sándorral és Mario Vargas Llosával Euclides da Cunha nyomán; L'Harmattan, Bp., 2010