Máramaros fatemplomai

Ebben a cikkben a Máramaros fatemplomai témájával foglalkozunk, feltárva annak számos oldalát és a mai relevanciáját. A Máramaros fatemplomai egy olyan téma, amely idővel érdeklődést és kíváncsiságot váltott ki, vitákat és véleményeket váltott ki különböző területeken, és rányomta bélyegét a társadalomra. Ezen a vonalon elemezzük a Máramaros fatemplomai különböző perspektíváit, elmélyülve annak eredetében, fejlődésében és a kortárs kultúrára gyakorolt ​​hatásában. A Máramaros fatemplomai a mindennapi életre gyakorolt ​​hatásától a szakmai területre gyakorolt ​​hatásáig létfontosságú téma, amelyet érdemes részletesen megvizsgálni, és arra ösztönöz bennünket, hogy elgondolkodjunk az életünkre gyakorolt ​​hatásán.

Máramaros fatemplomai
Világörökség
Adatok
OrszágRománia
Világörökség-azonosító904
TípusKulturális helyszín
KritériumokIV
Felvétel éve1999
Elhelyezkedése
Máramaros fatemplomai (Románia)
Máramaros fatemplomai
Máramaros fatemplomai
Pozíció Románia térképén
é. sz. 47° 49′, k. h. 24° 03′47.816667°N 24.050000°EKoordináták: é. sz. 47° 49′, k. h. 24° 03′47.816667°N 24.050000°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Máramaros fatemplomai témájú médiaállományokat.

Máramaros fatemplomai néven közel száz ortodox és alkalmanként görögkatolikus templomot találunk Észak-Erdélyben a Máramaros régióban. Ezek a templomok különböző építészeti megoldásokkal készültek, de faépítmények, jellemzően magas, vékony harangtornyokkal. A templomokat a 17. századtól egészen a 19. századig építették.

Világörökség

1999-ben vált a világörökség részévé nyolc máramaros megyei fatemplom. A 17–18. században épült templomok a karcsú tornyaikkal a havasi építészet jellegzetes példáját képviselik. A megye kilencvenhárom műemlékké nyilvánított temploma közül azokat választották, amelyek a legreprezentatívabbak építészeti, építéstechnikai és festészeti szempontból:

A templomok sajátos szintézist képviselnek a kelet- és nyugat-európai fő építészeti stílusok között: a bizánci alaprajzhoz gótikus forma társul. Az építmények fából készültek, hagyományos technikákkal és anyagismerettel.

Galéria

Források

Külső hivatkozások

  • Térkép
  • Fényképalbum
  • Thaler Tamás - Zsidi Vilmos: Kárpátalja és Észak-Partium - Barangolás a fatornyú templomok hazájában • Anno Kiadó, 2007.