Gergely Erzsébet (tanár)

Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Gergely Erzsébet (tanár) hatását a kortárs társadalomra. Megjelenése óta a Gergely Erzsébet (tanár) felkeltette az akadémikusok, a szakértők és a polgárok figyelmét, vitákat és elmélkedéseket generálva relevanciájáról és befolyásáról a mindennapi élet különböző területein. Egy mély és szigorú elemzésen keresztül elmélyülünk a Gergely Erzsébet (tanár) különböző dimenzióiban, a történetétől és fejlődésétől a jövőbeli előrejelzésekig. Interdiszciplináris megközelítést alkalmazva megvizsgáljuk, hogy a Gergely Erzsébet (tanár) hogyan alakította át és alakította át azt, ahogyan a körülöttünk lévő világot észleljük és tapasztaljuk.

Gergely Erzsébet
Horváth László felvétele
Horváth László felvétele
Született1942. május 19. (82 éves)
Kolozsvár
Állampolgárságaromán
HázastársaGergely István (1976–2008)
GyermekeiBalázs (1977), Kata (1978), Bálint (1981)
Foglalkozása
  • tanár
  • műemlékvédő
IskoláiBabeș–Bolyai Tudományegyetem (–1965, kémia)
KitüntetéseiKőváry László-díj (2010)[1]
A Wikimédia Commons tartalmaz Gergely Erzsébet témájú médiaállományokat.

Gergely Erzsébet, teljes nevén Gergely Istvánné Tőkés Erzsébet (Kolozsvár, 1942. május 19. –) erdélyi magyar tanár, műemlékvédő, a Házsongárd Alapítvány létrehozója, Tőkés István leánya, Gergely István felesége, Tőkés László nővére.

Életpályája

Középiskoláit a kolozsvári 3. sz. Középiskolában (jelenleg Apáczai Csere János Elméleti Líceum) végezte 1960-ban [2] A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen kémia szakot végzett 1965-ben. 1965 és 1999 között helyettesítő tanárként dolgozott több iskolában, az utolsó öt évben a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceumban. 1999 óta nyugdíjas. 1997 és 2002 között kezdeményezte a szilágypaniti református iskolaközpont felépítését, és megpályázta a szükséges pénzösszeget. Folyamatosan támogatja Szépkenyerűszentmárton szórványfalut.

Az 1990-es évek közepétől kezdett el foglalkozni a kolozsvári Házsongárdi temető elhanyagolt sírjainak sorsával, és 1999-ben létrehozta a Házsongárd Alapítványt, amelynek célja a Házsongárdi temetőben található híres kripták, rangos síremlékek nyilvántartása és rendbetétele.

Díjai

Jegyzetek

Források

További információk

  • Udvardy Frigyes: A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990-2017: Gergely Erzsébet
  • Szántai János: Átadták a felújított Bánffy-kriptát, Főtér, 2014. október 29.