Európai Gazdasági Térség

Európai Gazdasági Térség
Alapítva1994. január 1.
A Wikimédia Commons tartalmaz Európai Gazdasági Térség témájú médiaállományokat.

Az Európai Gazdasági Térség (rövidítése: EGT) az Európai Unió és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás tagjai által létrehozott intézmény, az Európai Unió Egységes Piacának kiterjesztése.

Az Európai Gazdasági Térség kiterjeszti az Európai Közösség egységes közös piacát azoknak az országoknak a piacgazdaságával, amelyek nem kívánnak az Európai Unió politikai közösségében tagként részt venni. Az Egységes Piacra vonatkozó szabályozás, illetve az Európai Bíróság joghatósága többnyire kiterjed az egész Európai Gazdasági Térségre.

Tagállamai

Az alábbi országok tagjai az Európai Gazdasági Térségnek (EGT-államok)

Az Európai Gazdasági Térség tagjai az Európai Unió tagállamai mellett az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagjai közül: Izland, Norvégia és Liechtenstein. Az EFTA negyedik tagja, Svájc az Unió piacához kétoldalú szerződésekkel kapcsolódik.

Az Egyesült Királyság 2020. december 31-ig volt részese az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásnak.

Kapcsolódó szócikkek

Források

Jegyzetek

  1. Az EGT-állam fogalmát a magyar társadalombiztosítási törvény (1997. évi LXXX. törvény) 4. § v. pontja is meghatározza: "az Európai Unió tagállama és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam, továbbá az az állam, amelynek állampolgári az Európai Közösség és tagállamai, valamint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban nem részes állam között létrejött nemzetközi szerződés alapján az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgárával azonos jogállást élvez"

További információk