Ez a cikk a 1896 a filmművészetben fontosságával foglalkozik a jelenlegi környezetben. A 1896 a filmművészetben különböző területeken vált jelentőségre, felkeltette a szakértők és a nagyközönség figyelmét. A történelem során a 1896 a filmművészetben alapvető szerepet játszott a társadalomban, olyan szempontokat befolyásolva, mint a kultúra, a politika, a gazdaság és a technológia. Ebben az értelemben kulcsfontosságú elemezni és megérteni, hogy a 1896 a filmművészetben milyen hatással van életünkre, valamint jelenléte milyen következményekkel jár a mai világban. A multidiszciplináris megközelítés révén a cél az, hogy elmélyedjünk a 1896 a filmművészetben legrelevánsabb aspektusaiban, foglalkozva a fejlődésével, a kihívásaival és a jövőbe való vetítésével.
Az első csók a filmvásznon, ami a nagy kanadai sztár May Irwin és John C. Rice között csattan el. (A csók (1896) rendező: William Heise)
Események
január – Az Amerikai Egyesült Államokban Charles Francis Jenkins és Thomas Armat kifejlesztik a Vitascope nevű vetítőt. Armat elkezd dolgozni Thomas Edison-al, hogy Vitascope-okat gyártsanak.
március 24. – Robert William Paul, angol feltaláló, először mutat be élőképeket az általa készített theatrográffal.
április 16. – A Thomas Edison által alapított társaság New Yorkban megrendezi az amerikai első mozielőadást. Thomas Edison és Thomas Armat Vitascope-ját használják.
április 26. – A Német Kinematográfiai Társulat a berlini Vilmos csarnokban egy francia kinematográffal megtartja az első nyilvános német bemutatót.
május 10. – Budapesten a Royal Szállóban Lumièrék megbízottja megrendezi az első fél órás mozielőadást.
október 1. – A Pathé testvérek megalapítják a Pathé Frères céget.
William Selig megalapítja a Selig Polyscope Company Chicagóban.