Wikipédia:Kezdőlapműhely

Ma a Wikipédia:Kezdőlapműhely lenyűgöző világát fedezzük fel. A Wikipédia:Kezdőlapműhely eredetétől a mai társadalomra gyakorolt ​​hatásáig a történelem során érdeklődés és vita tárgya volt. Akár a tudomány, a populáris kultúra, a politika vagy bármely más terület relevanciája miatt, a Wikipédia:Kezdőlapműhely számos módon rányomta bélyegét a világra. Ebben a cikkben elmélyülünk jelentésében, időbeli alakulásában és mai hatásában. Készüljön fel, hogy felfedezze a Wikipédia:Kezdőlapműhely-el kapcsolatos információk és érdekességek univerzumát.

Kezdőlapműhely
A műhely célja a magyar Wikipédia kezdőlapján szereplő tartalmak – cikkajánlók, képek, aktuális információk – fejlődésének elősegítése, a kezdőlap különböző rovataival foglalkozó szerkesztők munkájának támogatása.
Kezdőlap rovataival kapcsolatos sablonok, lapok

Munkacsoportok

„Kiemelt szócikk” rovat

2009. december 27-ig hetente egy, december 28-tól hetente kettő kiemelt státuszú szócikk jelenik meg a kezdőlapon; azóta a cikkek cseréjére minden hétfőn 0.00-kor és csütörtökön 12.00-kor kerül sor. A kezdőlapra kerülő cikkeket a Wikipédia:Szócikkek a kezdőlapon oldalon jelöljük. A korábbi kezdőlapi cikkek a Wikipédia:Kezdőlapra került szócikkek listája oldalon szerepelnek.

A kezdőlapra kerüléshez a cikknek kiemelt státusszal, rövid összefüggő bevezetővel és a kezdőlapon való megjelenésre is alkalmas képpel kell rendelkeznie. Jelöléshez a Wikipédia:Kiemelt szócikkek és a Wikipédia:Kiemelt szócikkek listája oldalakon válogathatunk cikkeket.

December 27-ig a hét kiemelt cikkének kezdőlapon való megjelenését a {{KezdőlapKiemeltCikkek}}(?) sablon és annak allapjai (például a {{KezdőlapKiemeltCikkek/2009-1}} lap) segítették elő; a cikkek címét a {{Szócikkek a kezdőlapon/Lista}}(?) sablon tartalmazza. A jelölést a {{Szócikk a kezdőlapon}}(?) (rövidítve: {{Szk}}(?)) sablon segítette.

December 28-tól a {{KezdőlapKiemeltCikkek}}(?) helyét a {{Kezdőlap kiemelt cikkei}}(?) veszi át. A cikkajánlókat ennek a sablonnak az allapjai tartalmazzák (így például a {{Kezdőlap kiemelt cikkei/2010-1-1}}), a viták pedig ezeknek az allapoknak a vitalapjaira kerülnek (például {{Sablonvita:Kezdőlap kiemelt cikkei/2010-1-1}}). Új sablon még a Wikipédia:Szócikkek a kezdőlapon oldalon használt {{Kezdőlapra jelölés}}(?), valamint a {{Kezdőlapra került szócikkek listája}}(?), {{Kezdőlapra jelölés szakaszcíme}} és a {{Kezdőlapra került cikkek időtartománya}}(?). Az elmúlt hetek cikkeit {{A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek}}(?) sablon sorolja fel.

Ezen a héten és a következő hetekben ezek a cikkek fognak a kezdőlapon szerepelni:

„A nap képe” rovat

A nap képe a Wikipédián az arra a napra a Wikimédia Commons felhasználói által kiválasztott kiemelt minősítésű kép. A kiválasztott kép megjelenítése a {{Napképe}}(?) sablon és allapjai (például a {{Napképe/2025-04-09}} lap) segítségével történik.

Dátum Bélyegkép Kép neve Képaláírás
április 9.
(ezen a napon)
Staircase of the BGK Building (26620981474).jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
A Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK, Nemzeti Fejlesztési Bank) épületének modernista lépcsőháza a lengyelországi Gdyniában (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 10.
(holnap)
Naaldvaren (Polystichum setiferum 'Herrenhausen') 10-04-2024 (d.j.b.).jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
Az édesgyökerű páfrányok rendjébe tartozó Polystichum setiferum ('Herrenhausen') kibomló levele. 21 felvétel segítségével, fókuszsorozat technikával készült kép (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 11.
(holnapután)
Waibstadt - Jüdischer Friedhof - mittlerer Teil - Ansicht vom Hauptweg 1.jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
Zsidó temető Waibstadt közelében. Tipikus 19. századi sírkövek csoportja (Baden-Württemberg, Németország) (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 12.
(3 nap múlva)
Machu Picchu, Perú, 2015-07-30, DD 60.JPG (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
A Machu Picchu, amelyet valószínűleg Pacsakutek Jupanki inka király parancsára építettek 1440 körül, és egészen az 1532-es spanyol hódításig lakott volt. Miután elhagyták, négy évszázadon át ismeretlen maradt, és Hiram Bingham fedezte fel újra 1911-ben (Cusco megye, Peru) (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 13.
(4 nap múlva)
Girl selling for Palm Sunday.jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
Lány a virágvasárnapi portékájával (Maracaibo, Venezuela) (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 14.
(5 nap múlva)
Lincoln assassination slide c1900 - Restoration.jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
John Wilkes Booth pisztollyal a kezében, Abraham Lincoln felé hajol a washingtoni Ford Színházban 1865. április 14-én elkövetett merénylet előtti pillanatokat ábrázoló dián (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 15.
(6 nap múlva)
Nevin-aladag-villa-stuck-tusch.jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
Nevin Aladağ „Tusch” című installációja (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 16.
(1 hét múlva)
Cathédrale Notre Dame, Paris 30 September 2015.jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
A párizsi Notre-Dame-székesegyház 2015-ben röviddel napkelte után (Franciaország) (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban
április 17. Perth (AU), View from Kings Park -- 2019 -- 0525-30.jpg (+/–)
a kép sablonja a Commonsban
Kilátás a Kings Parkból Perth városára (Nyugat-Ausztrália, Ausztrália) (+/–)
a képaláírás sablonja a Commonsban

„Ezen a héten” rovat – Évfordulók és ünnepnapok

A rovat az aktuális nap (2010. július 31-ig az aktuális hét) néhány fontos vagy érdekes – kerek, 5-tel osztható – évfordulóját és az ünnepnapokat (Jeles napok) ismerteti.

Az egyes ünnepekről és emléknapokról részletesebben - és valamennyi évre érvényesen - lásd:

A kereszténység körében az ünnepek advent első vasárnapjától, a zsidóságnál pedig niszán hónap elsejétől kezdődnek és a zsidó naptárban a hónapok holdhónapok, tehát újholdtól újholdig tartanak.

„Aktuális” rovat

„Érdekességek” rovat

Lásd még