Vertics József

Manapság a Vertics József olyan téma, amely továbbra is minden korosztály és érdeklődésű ember figyelmét felkelti. A modern világban betöltött relevanciájával a Vertics József vita és vita tárgyává vált a társadalom minden területén. A populáris kultúrára gyakorolt ​​hatásától a politikára és a gazdaságra gyakorolt ​​hatásáig a Vertics József egyetemes érdeklődésre számot tartó témának bizonyult. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Vertics József-hez kapcsolódó különböző szempontokat, és elemezzük annak fontosságát a jelenlegi kontextusban. A kezdetektől a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt ​​hatásáig a Vertics József összetett és releváns témakörről árulkodik, amelyet érdemes alaposan megvizsgálni.

Vertics József
Született1745
nem ismert
Elhunyt1829. augusztus 4. (83-84 évesen)
Hódmezővásárhely
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása

Vertics József (1745. – Hódmezővásárhely, 1829. augusztus 4.) uradalmi és megyei földmérő, táblabíró, építész. Vertics Ferenc (1742–1801) mérnök testvére volt.

Életpályája

Ferenc testvérével együtt a Szenci Mérnökképző Intézet hallgatója volt; 1771-ben diplomázott. Első munkahelye az Orczy család terpesi birtokán volt. Ezután az ideiglenesen közös adminisztrációjú Csongrád, Csanád és Békés vármegyék szolgálatába állt, és egyidejűleg a területhez tartozó főrendi Károlyi, Keglevich és Harruckern báró birtokainak mérési munkáit végezte. Lipót császár 1790-ben nemességet adományozott neki és családjának. A sok határjárás, vízben gázolás miatt egészsége megromlott; lábai megfájdultak, látását a mécsvilág melletti rajzolgatás meggyengítette. Több fokozatban mondott le tisztségeiről. 1805-től Hódmezővásárhelyen lakott. 1823-ban végleg visszavonult.

Munkássága

A Tisza-Maros-Kőrös térségében végzett mérnöki munkákat. Első térképének dátuma: 1773. Folyami felméréseket, szabályozásokat végzett, csatornákat ásatott (p. a Hód-tó és a Tisza között), hidakat épített, épület típusterveket készített az akkori Csanád megyei betelepítések céljára, megtervezte és megépítette Gyula, Makó és Szegvár régi megyeház-épületeit, majd mind a három megye térképét megrajzolta. Háza a mai Hódi Pál és Bakay György utca sarkán állt. Könyvtára, mérőeszközeinek egy része tűzvészben semmisült meg. Térképeit, levelezését a három megye és országos levéltárak őrzik.

Magánélete

Első felesége, a földeáki birtokos családból származó, Návay Veronika volt, akit 1774. április 14-én vett feleségül.[1] Annak halála után Veres Borbála helybeli özvegyasszonyt vette feleségül.

A hódmezővásárhelyi katolikus temetőben nyugszik.

Jegyzetek

Források

További információk

  • Geodézia és kartográfia (1986/2.119-120.p.)
  • Várhelyi Jenő emléktábla javaslata (Hódmezővásárhely, 1986)
  • Kézirat az NLK helyismereti gyűjteményében
  • Hódmezővásárhelyi életrajzi lexikon. Szerkesztette: Kőszegfalvi Ferenc és Borus Gábos. Szeged, Bába Kiadó, 2002.
  • Művészeti lexikon. Felelős szerkesztő: Lajta Edit. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1965-1968.