Veégh Sándor

A mai világban a Veégh Sándor olyan téma, amely különböző területeken egyre aktuálisabb és érdekesebb. Mind a politikai, társadalmi és gazdasági szférában, mind az emberek mindennapi életében a Veégh Sándor emberek millióinak figyelmét ragadta meg szerte a világon. A Veégh Sándor fontossága tükröződik a témával kapcsolatos vélemények és megközelítések sokféleségében, valamint az idők során tapasztalt folyamatos fejlődésben és változásban. Éppen ezért kulcsfontosságú a Veégh Sándor megértésének elmélyítése, következményeinek elemzése és különböző aspektusainak megvitatása. Ebben a cikkben elmélyülünk a Veégh Sándor világában, feltárva annak különböző dimenzióit, és kitérünk a ma oly fontos témával kapcsolatos vitákra.

Veégh Sándor
Született1906. június 28.
Aranymező
Elhunyt1977. március 17. (70 évesen)
Marosvásárhely
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásairodalomtörténész,
bibliográfus,
egyetemi tanár
IskoláiKolozsvári I. Ferdinánd Király Tudományegyetem (–1930)

Veégh Sándor (Aranymező, 1906. június 28.Marosvásárhely, 1977. március 17.) erdélyi magyar irodalomtörténész, bibliográfus, egyetemi oktató.

Életútja

Középiskolai tanulmányait Nagybányán és Csíkszeredában végezte, a Római Katolikus Főgimnáziumban érettségizett. 1930-ban a kolozsvári I. Ferdinand Egyetem bölcsészkarán végzett, 1934-ben doktorált. Román és francia nyelvet tanított Csíkszeredában, Marosvásárhelyen. A második világháborúban katona volt. Hazatérve, 1945 után a marosvásárhelyi Kereskedelmi Középiskolában s óraadóként az OGYI-n tanított román nyelvet és irodalmat, majd a Tartományi Könyvtár munkatársa volt.

Irodalomtörténész-bibliográfusként elsőnek vette számba Petőfi Sándor költeményeinek román fordítóit és fordításait. Első írása 1932-ben jelent meg az Erdélyi Lapokban; közölt a Hitelben is (Kazinczy és a románok. 1942/5. 312–314). Későbbi cikkeit az Utunk, a Korunk és a Vörös Zászló hasábjain publikálta.

Kötete

  • Petőfi a románoknál (bölcsészdoktori értekezés, Csíkszereda 1934).

Források

További információk

  • Petőfi román műfordítás-irodalma. Korunk, 1957/12.
  • Dorothea Sasu-Zimmermann: Petőfi în literatura română. 1849–1973. Bukarest, 1980. 292.