Váradi Aladár

Napjainkban a Váradi Aladár nagyon fontos téma a mai társadalomban. A Váradi Aladár hatása az élet minden területére kiterjedt, a politikától a populáris kultúráig. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Váradi Aladár különböző aspektusait és életünkre gyakorolt ​​hatását. Az eredetétől a jelenlegi hatásáig elemezzük, hogy a Váradi Aladár hogyan formálta azt a világot, amelyben élünk. Ezenkívül megvizsgáljuk a Váradi Aladár különböző perspektíváit, és azt, hogy hogyan fejlődött az idők során. Kétségtelen, hogy a Váradi Aladár továbbra is vita és érdeklődés témája ma is, és alapvető fontosságú, hogy megértsük életünkre gyakorolt ​​hatásait.

Váradi Aladár
Született1890. október 28.
Elhunyt20. század
Foglalkozásaújságíró

Váradi Aladár (Lőcse, 1890. október 28. – ?) csehszlovákiai magyar aktivista újságíró.

Élete

A Csehszlovákiai Népszavának volt az egyik kiadója és szerkesztője. 1930-tól tagja volt a Csehszlovák Szociáldemokrata Munkáspárt Országos Magyar Szervezőbizottsága elnökségének. A Masaryk Akadémián és a Csehszlovákiai Magyar Újságírók Szindikátusában töltött be fontos tisztségeket. Elnöke volt a Szlovenszkói Magyar Munkásakadémiának. Szerkesztője volt a Masaryk köztársasági elnök 75. születésnapja alkalmából megjelent magyar nyelvű Masaryk albumnak, és szerkesztette a Masaryk műveit magyarul megjelentető sorozatot.

A müncheni egyezményt követően, 1938 októberében emigrált és Párizsban, majd Londonban telepedett le. Ott a Csehszlovák Nemzeti Bizottság, majd az emigráns csehszlovák kormány fizetett alkalmazottja volt, egyben a magyar ügyekben az egyik fő bizalmi. Alapító és elnökségi tagja volt az emigráns csehszlovák kormány törekvéseit támogató Csehszlovákiai Magyarok Angliai Szövetségének. 1945-től Magyarországon, 1947-től pedig Csehszlovákiában élt. Az 1948-as februári kommunista fordulat után nyugatra emigrált.

Művei

  • 1928 Magyar múlt és jelen különös tekintettel a magyar kisebbség helyzetére a Csehszlovák Köztársaságban. Bratislava. (tsz. Surányi Géza)
  • 1930 Masaryk G. T. – élete, működése és hatása. Masaryk művek magyar kiadóbizottsága. (tsz. Darvas Sándor – Surányi Géza)

Források