Ebben a cikkben a Telemark megye-et és a mai társadalomra gyakorolt hatását vizsgáljuk meg. A Telemark megye téma az utóbbi időben nagy érdeklődést váltott ki, mivel hatása a mindennapi élet különböző területeire terjed ki. Megjelenése óta a Telemark megye vitát és elmélkedést váltott ki különböző szektorokban, ami a következményeinek mélyreható elemzéséhez vezetett. Ebben az értelemben érdekes többet megtudni a Telemark megye-ről és arról, hogyan fejlődött az idők során, valamint relevanciájáról a jelenlegi környezetben. Ezért a következő néhány sorban a Telemark megye sokrétű aspektusaival és a jelenkori társadalomban betöltött szerepével foglalkozunk.
Ezt a szócikket át kellene olvasni, ellenőrizni a szöveg helyesírását és nyelvhelyességét, a tulajdonnevek átírását. Esetleges további megjegyzések a vitalapon. |
Telemark megye Norvégia délkeleti Østlandet földrajzi régiójában, a Skagerrak szoros és a Hardangervidda fennsík közt. Népessége 173 318 fő (2019. jan. 1.)[1].
Szomszédai Vestfold, Buskerud, Hordaland, Rogaland és Aust-Agder megyék. Közigazgatási központja Skien. Más jelentős városai: Porsgrunn, Notodden, Rjukan és Kragerø.
Rövid tengerpartja a Langesundsfjorden és az aust-agderi Gjernestangen nyúlik el.
Telemark hagyományos régiói: Grenland, Vest-Telemark, Midt-Telemark, Øst-Telemark és Vestmar.
Nevének óészaki nyelvű elődje Þelamörk. Ennek előtagja a þelir, egy germán törzs nevének többes számú genitivusa, utótagja az "erdős vidék, határvidék" jelentésű mörk.
1919-ig neve Bratsberg amt volt. Bratsberg (óészakiul Brattsberg) kis település volt, az amtmann („kormányzó”) székhelye. (Amt a ma norvégül fylke néven ismert megye korábbi neve.)
Telemarkról nyerte nevét a Sondre Norheim kifejlesztette sítechnika, a telemarki síelés és a síugrásban használt telemarki érkezés.
Címere 1970-ben született. Egy régi fajta norvég csatabárdot ábrázol.
Telemarkhoz a következő 18 község tartozik:
Telemarkban születtek:
![]() |
A Wikimédia Commons tartalmaz Telemark megye témájú médiaállományokat. |