Río de la Plata

A mai világban a Río de la Plata mind a szakértők, mind a nagyközönség számára nagyon fontos és érdekes téma lett. A Río de la Plata ősidők óta felkeltette az emberiség figyelmét, és számtalan kutatás, vita és elmélkedés tárgya volt. Befolyása számos területre kiterjed, a politikától a kultúráig, beleértve a tudományt és a technológiát is. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Río de la Plata különböző dimenzióit és oldalait, elemezve annak fontosságát és hatását a mai társadalomra.

Río de la Plata
Műholdfelvétel nyugatról keletre nézve, jobb oldalon Buenos Aires. A folyót hordalék teszi barna színűvé
Műholdfelvétel nyugatról keletre nézve, jobb oldalon Buenos Aires. A folyót hordalék teszi barna színűvé
Közigazgatás
OrszágokArgentína, Uruguay
Földrajzi adatok
Hossz290 km
Vízhozam27 225[1] m³/s
Vízgyűjtő terület3 182 064[2] km²
ForrásA Paraná és Uruguay folyók összefolyása
TorkolatAtlanti-óceán
Elhelyezkedése
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Río de la Plata témájú médiaállományokat.

A Río de la Plata vagy La Plata a Paraná folyó és az Uruguay folyó torkolata. A tölcsér alakú torkolat mélyen benyúlik Dél-Amerika keleti partjába. A folyók összefolyásától az Atlanti-óceánig 290 km hosszú. A világ legszélesebb folyótorkolata: szélessége a kezdeti 48 km-ről a tengerhez közeledve 220 km-re nő.

A La Plata Argentína és Uruguay határát képezi. Délnyugati partján fekszik Buenos Aires, az északkeletin pedig Montevideo.

Története

Az európaiak 1516-ban fedezték fel, amikor Juan Díaz de Solís átjárót keresett az Atlanti- és a Csendes-óceán között. Az első európai telep Buenos Aires volt, amelyet először 1536-ban alapítottak, majd elhagyták, és végül 1580-ban telepítettek be végleg.

Itt játszódott le a La Plata-i csata a második világháborúban.

Képgaléria

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Río de la Plata című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

Jegyzetek