Pulszky Polixénia

A mai világban a Pulszky Polixénia a társadalom széles köre számára nagyon fontos és érdekes témává vált. A Pulszky Polixénia alaposabb ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük mindennapi életünk különböző területeire gyakorolt ​​hatását. A gazdaságra gyakorolt ​​hatásától a populáris kultúrában betöltött szerepéig a Pulszky Polixénia a kortárs diskurzus központi témájaként pozicionálta magát. Ebben a cikkben elmélyülünk a Pulszky Polixénia világában, hogy feltárjuk különböző oldalait és relevanciáját a jelenlegi környezetben.

Pulszky Polixénia
Pulszky Polyxena portréja. Pollák Zsigmond metszete
Pulszky Polyxena portréja. Pollák Zsigmond metszete
Született1857. június 21.
London
Elhunyt1921. április 23. (63 évesen)
Budapest
Nemzetiségemagyar
HázastársaHampel József
SzüleiPulszky Ferenc
Foglalkozásaírónő
SírhelyeFiumei úti sírkert (Jobb oldali falsírboltok, J-30)[1]
A Wikimédia Commons tartalmaz Pulszky Polixénia témájú médiaállományokat.

Hampel Józsefné, született cselfalvi és lubóczi Pulszky Polixénia (avagy Polyxena, Polixéna, Polyxénia stb., London, 1857. június 21.Budapest, 1921. április 23.) írónő, a Pulszky család tagja.

Élete

Fiatalon megismerkedett már a művészettörténettel és a régészettel. 26 évesen ment nőül Hampel József archeológushoz. Beutazta Görögországot először még édesapjával, Pulszky Ferenccel, majd férjével is. Nagyobb utazásokon vett részt Törökországban, Egyiptomban, Algériában, Németországban, Franciaországban, Angliában és Olaszországban is. Írói tevékenységében nagy hangsúlyt fektetett a női nevelésre, munkaképesítésre és a tanítónők ügyére. Nagy szerepe volt a Mária Dorottya Egyesület és a Mária Dorottya Leánygimnázium létrehozásában. Színműveket is írt, műfordítóként is tevékenykedett. A Hellász földjén című darabot az Uránia színház 1907-ben elő is adta.

Szokatlan keresztnevét (Polixénia) mind életében, mind halála után változatos formában betűzték.

Főbb művei

  • Mátyás király trónszőnyege (1887, Bp)
  • Elbeszélések a görög világból (1893)
  • Hellász földjén (Láng Nándorral együtt)
Sírja a Fiumei úti sírkertben

Források

  1. https://library.hungaricana.hu/hu/view/BFLV_bn_25_07_1999_3_2/?pg=25&layout=s