Magyarországi bolgárok

Megjelenés áthelyezés az oldalsávba elrejtés A magyarországi bolgárok temploma Ferencvárosban

A magyarországi bolgárok Magyarország 13 hivatalosan elismert nemzetiségének egyike.

Története

A bolgárok magyarországi jelenléte a magyar honfoglalás előtti időszakra tehető, ugyanis Erdély területe Árpád bejövetele előtt Bulgária határvidékéhez tartozott.

A későbbi betelepedés 1365-tel kezdődik, amikor Nagy Lajos egy időre elfoglalta Vidint. Ez összefügg az oszmán hódítás kezdeteivel, amikor Konsztantin és Fruzsin bolgár előkelők is magyar területre menekültek. A bolgárok ekkor Szentendréig jutottak el.

A következő betelepedési hullám az 1688-as csiprovci felkelés bukásával indult, a Bánát térségébe. Ők a bánáti bolgárok, akik a bánáti bolgár nyelvet beszélik ma is, ráadásul római katolikus vallásúak. Később néhány bánáti bolgár család áttelepült más nagyvárosokba, mint például Pécs. Itt a ma Bolgárkert, Ispitaalján települtek le, ahol kertészkedéssel foglalkoztak, ők látták el a várost zöldséggel. Mária Terézia 1744-ben kiváltságlevelet adott az idetelepült paulikiánusoknak, 1811-ben pedig I. Ferenc a Temes megyei Vinga községnek. Ezen bolgárok ma már kizárólag Románia és Szerbia területén élnek.

A legnagyobb betelepedési hullám pedig a XIX. század második felétől a II. világháborúig tartott, elsősorban Budapest, Szeged és Miskolc térségébe.

Fontosabb magyarországi bolgár kisebbségi intézmények

Bolgár önkormányzat a következő településeken található: Budapest (fővárosi szinten, ill. a XVI. kivételével az összes kerületben), Debrecen, Dunaharaszti, Dunakeszi, Felsőzsolca, Halásztelek, Kecskemét, Miskolc, Pécs, Sopron, Szeged, Szentendre, Szigetszentmiklós.

Híres emberek

Jegyzetek

  1. Pécs lexikon  I. (A–M). Főszerk. Romváry Ferenc. Pécs: Pécs Lexikon Kulturális Nonprofit Kft. 2010. 112. o. ISBN 978-963-06-7919-0
  2. Bolgár önkormányzatok

További információk