Ma a M3/M5 Stuart rendkívül releváns téma, amely a közönség széles spektrumának figyelmét felkeltette. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár a tudományos területen való relevanciája, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása miatt, a M3/M5 Stuart olyan téma, amely senkit sem hagy közömbösen. A történelem során a M3/M5 Stuart kulcsszerepet játszott életünk alakításában, és jelentősége továbbra is nyilvánvaló a mai világban. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a M3/M5 Stuart minden oldalát, és azt, hogy hogyan formálta az általunk ismert világot.
M3/M5 Stuart
Egy M3 Stuart az aberdeeni United States Army Ordnance Museum-ban, 2007-ben
A Stuart könnyűharckocsikat rendszeresítő országokA négyfős személyzet M3 Stuart-ja előtt annak belső felszerelésével szemlézés idején Fort Benningben, 1941. december 18-án
Az M3 könnyűharckocsi (angolulLight Tank M3) az Amerikai Hadsereg megrendelésére kifejlesztett könnyűharckocsi volt, amelyet a második világháborúban alkalmaztak. Elődje a T2E1 fejlesztési nevű M2 (könnyűharckocsi) volt, amelyet 1935-ben kezdtek tervezni. A módosított M2-t 1941 márciusában kezdték gyártani M3 jelzéssel. A korabeli könnyűharckocsiktól jelentősen el nem térő járművet a harctéri tapasztalatok alapján modernizálták, és ezt a változatot M5 könnyűharckocsi néven rendszeresítették. Az M3 névadójául az amerikai polgárháború egyik tábornoka, James Ewell Brown Stuart szolgált. Ez a Stuart név a teljes családot jellemezte később. A britek Honey-nak becézték (magyarul„Édes”, „Kedves”, vagy „Drága” a nők után).
A jármű bázisán több altípust hoztak létre. Ilyen volt az M8 önjáró tarack (Howitzer Motor Carriage M8) is. Ennek tömege 15 695 kg volt és a 75 mm-es M1 hegyitarackot alkalmazta (a háború utáni neve M116). Összesen 46 darab 75 mm-es lőszer volt bemálházható, de gyártottak a járműhöz páncélozott utánfutót is, amelyben további lőszerek kaptak helyet. A löveg mellett még egy 12,7 mm-es légvédelmi nehézgéppuskával is fel volt fegyverezve. 1942 végétől 1944 januárjáig gyártották, 1778 darab készült belőle.
Fejlesztési története
Ez a szakasz egyelőre üres vagy erősen hiányos. Segíts te is a kibővítésében!
Típusváltozatai
Harckocsik
M3A1
Ez a típusváltozat új tornyot kapott, valamint 3 darabra csökkentették a géppuskák számát.
M3A3
A típusváltozat 60 fokban döntött páncélzatot kapott.
M5
60 fokban döntött és vastagabb páncélzatot és új motort is kapott.
M5A1
Újabb, nagyobb hatótávolságú rádiót kapott. Parancsnoki harckocsi.
Páncélvadászok, önjáró tüzérségi járművek
75mm Howitzer Motor Carriage M8 (röviden M8 HMC)
Ezt az altípust a lovassági felderítőszázadok (cavalry reconnaissance squadrons) közvetlen tűztámogatására kezdték fejleszteni még 1942-ben. Két főbb módosítást hajtottak végre rajta: új, lapos, lekerekített tornyot kapott, melynek tetőpáncélzata nem volt, a torony felülről nyitott volt. A torony frontpáncélzata (a harckocsihoz képest) vastag volt, valamint egy rövid csövű, M116 típusú, 75 mm-es tarackkal és a farpáncélon egy utánfutó-vonószemmel szerelték fel. Utóbbival lőszervontatásra is alkalmassá vált. Alapja az M5 változat, összesen 1778 darabot gyártottak le.
75mm Howitzer Motor Carriage M8A1
Az M8 HMC-től annyiban különbözött, hogy az M5A1 alváza lett felhasználva, valamint egyes példányokon az M4 Sherman 75 mm-es ágyúját építették be. Fejlesztése 1943-ban kezdődött.
T18 75 mm Howitzer Motor Carriage
Jelentős változtatásokat hajtottak végre: tömzsi, forgótorony nélküli, zárt felépítményű rohamlöveg. Páncélzatának vastagsága 40-70mm. Fejlesztését 1941 októberében kezdték, 1942 májusában fejezték be, majd 1942 decemberében tesztelték, azok sikeresen zárultak, de sohasem állították szolgálatba. Alapja az M3/M5 alakharckocsi. Főfegyverzete az M8 könnyűtarack. Másodlagos fegyverzete 2 db Browning M1919A4 géppuska volt.
T82 Howitzer Motor Carriage
Ez a típusváltozat merőben különbözött a többitől. Nyitott tetejű, páncélzata 13 mm volt és egy 105 mm-es tarackot építettek bele. Másodlagos fegyverzete 1 db Browning M1919A4 géppuska volt. Fejlesztése 1943-ban kezdődött. Gyenge páncélzata miatt sohasem állt szolgálatba.
T57 3in Gun Motor Carriage
Ezt az önjáró tüzérségi löveget egy 75 mm-es tarackkal szerelték fel, másodfegyverzete nem volt. Fejlesztése 1942-ben kezdődött. A löveg hatótávolsága ugyan kicsi volt, de páncélzata vastagsága, ezt kompenzálta. A löveg kezelőszemélyzetét nem védte páncéllemez. Alapja az M3/A3. Hadrendbe sosem állították, rövid hatótávolsága miatt, csak egy prototípusa készült el.
T56 3in Gun Motor Carriage
A T57-tel szemben annyiban tért el, hogy ennél a kezelőszemélyzet páncéllemez-védelmet kapott. Fejlesztése 1942-ben kezdődött. Soha nem került szolgálatba, csak egy prototípust építettek.
T27 / T27E1 81 mm Mortar Motor Carriage
Ezt az önjáró aknavetőt egy 81 mm-es aknavetővel szerelték fel. Fejlesztése 1942-ben kezdődött. Másodfegyverzetként Browning M2HB géppuskát kapott. Nem került szolgálatba csak prototípusként létezett.
M5 T39 rakétavetővel
A torony tetejére egy T39 rakétavetőt szereltek. Ebbe 20 db 72mm-es rakéta fért el. A rakétavető állásszögét úgy lehetett szabályozni hogy, egy fém rudat erősítettek a csőre, és ahogy a cső mozgott úgy mozgott a rakétavető is. Előnye volt hogy a rakétavető szinte bármilyen szögben mozoghatott. Hátránya hogy amikor a rakétavető tüzelőállásban volt, mind az ágyú és a tornyon lévő géppuskák használhatatlanok voltak. Másik hátránya hogy a rakétavető miatt könnyen észrevehető és nagyon sebezhető lett az amúgy felderítőnek szánt könnyűharckocsi. Súlyos hátrányai miatt sohasem került a sorozatgyártás fázisáig, csak egy prototípust építettek.
Vontatók
M5 HST
M5 High-speed Tractor
Küzdőtér nélküli dobozfelépítménnyé épített változat, 1942-től alkalmazták tüzérségi eszközök vontatására, elsősorban a 105 mm-es M2 tarack és a 155 mm-es Long Tom tábori ágyú vontatására. Egy darab önvédelmi M2 géppuskája volt, légvédelmi célokra, a futóművét megerősítették.
Brit változatok
Stuart Recce
Torony nélküli felderítő változat.
Stuart Command/Kangoroo
A Recce nagyobb hatótávolságú rádiókkal.
Stuart artillery tractor
Torony nélküli változat, hasonló a Recce és a Kangaroo/Command változatokhoz. Az Ordnance QF 17 pounder, 17 fontos páncéltörő ágyú vontatására alkalmazott változat.[1]
Brazil változatok
X1A
Alapja az M3A1. Új motort építettek bele egy 280 lóerős Saab-Scania dízelmotort. Felfüggesztését feljavították, a páncélzatot megvastagították, a tanktestet is áttervezték. Fegyverzetként egy DEFA 90mm-es harckocsi ágyút kapott és a tornyot is áttervezték. Sorozatgyártásra bocsátották és 80 járművet építettek.
X1A1
Felfüggesztésén javítottak. Nem jutott el a sorozatgyártásig.
X1A2
Az X1A1 alapján épülve már semmilyen vonást sem tartott meg az M3A1 típusból. A tanktestet áttervezték, a páncélzatot megvastagították. A jármű súlya 19 tonnára nőtt. Legénysége 3 fő volt. Fegyverzetként egy DEFA 90mm-es harckocsi ágyút kapott. A motort kicserélték egy 300 lóerős Saab-Scania motort kapott. 30 db jármű épült 1979 és 1983 között.
Egyéb járművek
Légvédelmi páncélosok
M3 with Maxson Turret
Ezt a légvédelmi változatot 1942-ben fejlesztették. Az eredeti tornyot leszerelték, helyette egy Maxson Turret nevű, kifejezetten légvédelmi célra kifejlesztett tornyot kapott. Fegyverzete 4 db .50 cal. géppuska volt. A projektet törölték, mivel úgy gondolták hogy erre a feladatra jobban megfelel az M16 MGMC hernyótalpas (féllánctalpas) jármű. Csak egy prototípusa létezett.
40 mm Gun Motor Carriage T65
A harckocsi egy új Bofors 40 légvédelmi gépágyút kapott volna. Kiderült hogy az M3 alváza alkalmatlan a fegyver hordozására ezért az alvázat kicserélték az M24 könnyű harckocsi alvázára, ennek a neve M19 Gun Motor Carriage lett. Fegyverzete 1-2 (először egy, de a harci tapasztalatok alapján kettő) 40mm-es Bofors gépágyú volt. Kisebb-nagyobb módosítások után a típust szolgálatba állították.
20 mm Multiple Gun Motor Carriage T85
Az M5A1 alvázán alapuló légvédelmi páncélos. Fegyverzete quad Oerlikon 20 mm-es gépágyú volt. Nem állt szolgálatba.
Páncélozott lángszóró járművek
M3/M3A1 with Satan Flame-gun
A 37mm-es M6 páncéltörő ágyút kicserélték 1 db Ronson Flamethrower lángszóróra. Másodfegyverzete nem volt. 20 db járművet átalakítottak a US Marine Corps-nak 1943-ban.
M5A1 with E5R1-M3 Flame Gun
A változatban csak annyi a különbség, hogy meghagyták a harckocsitestbe telepített 3 db, és a toronyba telepített 2 db géppuskát.
M3A1 with E5R2-M3 Flame-gun
Egy megbízhatóbb, nagyobb hatósugarú lángszórót építettek bele.
Jegyzetek
↑Zaloga, Steven J.,M3 & M5 Stuart Light Tank, 1940-1945. Osprey Publishing. p.43