A mai világban a Médeia (mitológia) olyan témává vált, amely minden korú és hátterű ember számára nagyon fontos és érdekes. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár történelmi jelentősége, akár a mindennapi életre gyakorolt hatása miatt, a Médeia (mitológia) felkeltette a tudósok, szakértők és rajongók figyelmét egyaránt. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Médeia (mitológia) különböző aspektusait, az eredetétől a mai világra gyakorolt hatásaiig, azzal a céllal, hogy teljes és gazdagító képet nyújtsunk erről a lenyűgöző témáról.
Médeia | |
Házastársa | |
Gyermekei |
|
Szülei |
Aiétész |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Médeia témájú médiaállományokat. | |
Médeia (görögül Μήδεια, „ravaszság, fondorlat, cselszövő[2]”) kolkhiszi varázslónő, Hekaté papnője a görög mitológiában.
Aiétész király és Idüia lánya. Héra és Aphrodité szerelemre lobbantották a Kolkhiszba hajózó görög hős, Iaszón iránt, így segítségére volt a legendás aranygyapjú megszerzésében. Ezt követően megszökött Iaszónnal és társaival, argonautákkal együtt Iolkoszba indultak. Hogy megszabaduljanak az üldözésükre indult apjától, Médeia feláldozta öcsét, Apszürtoszt Hekaténak, teste darabjait pedig a tengerbe szórta: míg Aiétész összeszedte a testrészeket, Médeia hajója egérutat nyert.
Iolkoszban, hogy visszaszerezze Iaszón trónját, rávette a bitorló Peliasz lányait, hogy öljék meg öreg édesapjukat: elhitette velük, hogy ha feldarabolják és üstben megfőzik a testét, ismét megfiatalodik. Miután Peliasz nem kelt új életre, Iaszón és Médeia elmenekült a városból, majd több évig Korinthoszban, Kreón udvarában éltek. Később Iaszón elhidegült Médeiától és Kreuszát akarta feleségül venni, de Médeia egy méreggel átitatott díszköntössel megölte vetélytársnőjét. A kitűzött esküvő napján Médeia megölte saját két gyermekét is, hogy így is bosszút álljon a hűtlen Iaszónon.
Ezután Athénba repült sárkányfogaton, itt Aigeusz befogadta és feleségül vette. Hogy a frigyből született fia trónigényét biztosítsa, a király hazatérő másik fiát, Thészeuszt meg akarta mérgezni, de nem járt sikerrel. A gyilkossági kísérlet miatt Aigeusz elűzte, ekkor visszatért Kolkhiszba.
Egyesek szerint megfordult Itáliában, ahol kígyóbűvölésre tanította a latin népeket.[3] Mások szerint Thesszáliába ment, ahol egy szépségversenyen alulmaradt Thetisszel szemben, majd utóbb egy ázsiai királyhoz ment feleségül.[4]
A gyermekgyilkos Médeia alakját Euripidész teremtette meg, a korai legendákban még nem bűnösként említették, azokban még rendkívül tiszteletteljesen szóltak róla. Ezekben érdemdús élete jutalmául az istenek halhatatlansággal ajándékozták meg, és megtették az Elíziumi mezők királynőjének.[3]