Kray István

Megjelenés áthelyezés az oldalsávba elrejtés
báró krajovai és topolyai Kray István
Született1887. december 18.
Lőcse, Szepes vármegye
Elhunyt1967. június 21. (79 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Nemzetisége magyar
Házastársaalsó- és felsőruzsbachi Matavovszky Marianne (1889-1970)
Foglalkozásajogász, országgyűlési képviselő
Tisztsége
  • magyarországi parlamenti képviselő (1926–1931)
  • magyarországi parlamenti képviselő (1931–1935)
SírhelyeFarkasréti temető (7/4-1-91)
A Wikimédia Commons tartalmaz báró krajovai és topolyai Kray István témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Báró krajovai és topolyai Kray István Miksa József (Lőcse, Szepes vármegye, 1887. december 18.Budapest, 1967. június 21.) keresztény párti országgyűlési képviselő, a legitimizmus képviselője, 1931-től a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elnöke.

Életpályája

A köznemesi származású Kray család sarjaként született 1887-ben. Apja idősebb báró Kray István (1850-1932), a szegedi királyi Táblabíróság elnöke, anyja mérki Piller Margit (18631930) úrnő volt. Apai nagyszülei Kray Miksa (18151897), szepesi főjegyző és márkus és batizfalvi Máriássy Ottilia (18141890) voltak, akik Csontfalván laktak. Az anyai nagyszülei mérki Pillér József (18261881), 1848-as honvéd hadnagy, sárosi alispán, árvaszéki jegyző, és semsei Semsey Anna (18351899) voltak. A Kray család bárói ága 1852-ben kihalt, de báró Kray Pál (1735-1804) nagybátyjától, Kray Jakabtól származó nemesi ágat, idősebb Kray István személyében IV. Károly (19161918) 1918 április 19.-én báróságra emelte, és adományozta a család másik ágának a "krajovai és topolyai" nemesi előneveket.

Sírja a Farkasréti temetőben

1914-ben Bécsben előbb fogalmazó, majd titkár lett a kabinetirodán. Kray István a háborúban, a kiváló báró Kray Pál tábornagynak nevét viselő 67-ik gyalogezred tartalékos hadnagyaként vett részt és mint IV. Károly titkára, az ő kíséretében járta végig az összes frontokat. IV. Károlynak egyik legmeghittebb bizalmasa volt és hűséggel ki is tartott mellette a király száműzetése után is. 1923-ban a népjóléti minisztériumban osztálytanácsossá nevezték ki, de erről az állásáról lemondott, amikor 1926-ban boldogfai dr. Farkas Tiborral szemben a zalaegerszegi kerület képviselőjévé választották az Egységes Párt – hivatalosan: Keresztény Kisgazda-, Földmíves és Polgári Párt – programjával. Farkas Tibor többször emelte fel a hangját az akkori kormány ellen, a legitimista elveit és a király jogait védelmezve. A kormány számára, Kray egy sokkal rugalmasabb és könnyebben kezelhetőbb egyénnek bizonyult, és ezért a kormány őt támogatta Tiborral szemben. Bethlen István miniszterelnök beavatkozott; Zalaegerszegre utazott a választások első ciklusa előtt és beszédet tartott az Arany Bárány szálloda előtti téren, amellyel Krayt támogatta.

Röviddel utóbb újra választási harcban állott Farkas Tiborral, mert a közigazgatási bíróság megsemmisítette mandátumát, de ekkor is ő maradt a győztes. Legitimista meggyőződését pártjában is mindig hangoztatta s ebből a meggyőződéséből fakadt Gömbös Gyulának honvédelmi államtitkárrá való kinevezésekor (1928. szeptember) az az elhatározása, hogy kilép a pártjából, mert attól tartott, hogy Gömbös szerepe a kormányban a szabad királyválasztó irányzat felújítását jelenti. Mikor azonban ez aggodalma alaptalanságáról meggyőződött, visszatért ugyan a kormány táborába, de most már nem az egységes párthoz, hanem a keresztény gazdasági párthoz csatlakozott és ennek a programjával választották meg 1931-ben Zalaegerszeg képviselőjévé.

Házassága és gyermekei

Lőcsén, 1912. április 3-án vette feleségül alsó- és felsőruzsbachi Matavovszky Marianne (*Szepesszombat, 1889. május 27.–†Budapest, 1970. szeptember 4.) kisasszonyt, akinek a szülei dr. Matavovszky Aladár (1859-1936), kúriai bíró és Újfalussy Anna voltak. A házasságukból három leány- és egy fiúgyermek született.

MLSZ elnök

1931. januárban a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) legutóbbi rendes közgyűlésén az egyesületeket reprezentáló alszövetségek összessége nagy lelkesedéssel hagyta ki az MLSZ új elnökségéből azokat, akik tüneményes gyorsasággal kerültek a díszes tisztségekbe és a közgyűlés a kihagyottakat kicserélte olyanokkal, akiknek működéséhez a futball több reménységet fűzhetett. Az elnöki tisztséget, melyet akkor Dréhr Imre töltött be, betölthetetlenül hagyták azzal a célzattal, hogy a magyar társadalombiztosítás felépülésében hatalmas munkát kifejtő, nagy elfoglaltságú elnök helyébe olyan elnököt válasszanak, aki a csaknem romokban heverő futballsport újjáépítése körül szerezzen nemcsak magának, hanem az új vezetőségnek is maradandó érdemeket. A választás nagyszerűen sikerült. Az elnökválasztó közgyűlésen az MLSZ egyhangú lelkesedéssel választotta elnökké báró Kray Istvánt (1930-1932), az eddigi társelnököt. Kray István személyében a MLSZ a sportért lelkesedő, szolgálatkész, agilis és a sporttársadalom minden rétegében szeretetnek örvendő, őszinte és nyíltszívű elnököt kapott, aki bizonyára meg fogja oldani azokat a nehéz problémákat, amelyek megvalósítása elődeinek nem sikerült.

Művei

Kitüntetései, elismerései

Jegyzetek

  1. familysearch.org Kray István születési bejegyzése
  2. Országos Széchényi Könyvtár - gyászjelentések - dr. Kray István
  3. Országos Széchényi Könyvtár - gyászjelentések - idd. Kray István
  4. Országos Széchényi Könyvtár - gyászjelentések - idd. Kray Istvánné Piller Margit
  5. familysearch.org idd. Kray istván születési bejegyzése
  6. Országos Széchényi Könyvtár - gyászjelentések - Pillér József
  7. Országos Széchényi Könyvtár - gyászjelentések - Pillér Józsefné Semsey Anna
  8. K 19 - Király Személye Körüli Minisztérium Levéltára - Királyi könyvek - 73. kötet - 402. oldal
  9. Országos Széchényi Könyvtár - gyászjelentések - Kray Istvánné Matavovszky Marianne gyászjelentése
  10. Országos Széchényi Könyvtár - gyászjelentések - Matavovszky Aladár gyászjelentése

Források

Commons:Category:István Kray A Wikimédia Commons tartalmaz Kray István témájú médiaállományokat.