Joe Flaherty

Ebben a cikkben a Joe Flaherty témával foglalkozunk különböző nézőpontokból, azzal a céllal, hogy elmélyüljünk annak fontosságában és relevanciájában ma. A Joe Flaherty olyan téma, amely különböző területeken nagy érdeklődést váltott ki, vitát és reflexiót vált ki a társadalomban. Ezen a vonalon elemezzük a Joe Flaherty különböző dimenzióit, széles és teljes képet adva az olvasónak erről a témáról. Történelmi eredetétől a jelenre gyakorolt ​​hatásáig, a társadalmi, gazdasági és kulturális szférában gyakorolt ​​hatásain keresztül ez a cikk átfogó képet kíván adni a Joe Flaherty-ről és a jelenlegi világra gyakorolt ​​hatásáról.

Joe Flaherty
Született1941. június 21.[1][2][3]
Pittsburgh
Elhunyt2024. április 1. (82 évesen)[4][5]
Toronto
ÁlneveJoe Flaherty
Állampolgársága
Foglalkozása
Iskolái
  • Central Catholic High School
  • Westinghouse High School
  • Pittsburgh Playhouse
  • Point Park University
  • Humber College
Kitüntetései

A Wikimédia Commons tartalmaz Joe Flaherty témájú médiaállományokat.

Joseph "Joe" O'Flaherty (Pittsburgh, Pennsylvania, 1941. június 21.Toronto, 2024. április 1.) amerikai komikus, színész.

Életpályája

Joseph O'Flaherty 1941. június 21-én született a pennsylvaniai Pittsburghben, egy hétgyermekes család legidősebb gyermekeként. Édesapja a Westinghouse Electric gyártásvezetője volt. Édesapja ír származású, édesanyja pedig olasz származású volt.

Flaherty, mielőtt a drámai színháznál kezdett dolgozni négy évig szolgált az Egyesült Államok légierejénél. Később Chicagoba költözött, ahol 1969-ben Joe O'Flaherty néven a Second City Színházban kezdte komikus karrierjét, és olyan későbbi sztárokkal dolgozott együtt, mint John Belushi és Harold Ramis. Közben születési nevéből elhagyta az „O”-t, mivel volt egy másik Joseph O'Flaherty is, aki be volt jegyezve az Actors Equity-nél. Hét chicagói év után Torontóba költözött, hogy segítsen megalapítani a torontói Second City színtársulatot. Ezekben az években az SCTV egyik eredeti író/előadója volt, ahol nyolc évet töltött a műsorban, és olyan karaktereket játszott, mint Big Jim McBob (a Farm Film Reportból ismert).

Az SCTV 1984-ben abbahagyta a gyártást, majd még ugyanebben az évben Flaherty játszotta Floyd grófot egy rövidfilmben, amelyet a Rush rockzenekar koncertjein vetítettek a „The Weapon” című dal előtt, a Grace Under Pressure-t támogató turnéjukon.

1988-ban Flaherty újra eljátszotta Count Floyd karakterét a The Completely Mental Misadventures of Ed Grimley című animációs sorozat élőszereplős részeiben, amelyet egy másik SCTV-s öregdiák, Martin Short készített és adott neki hangot.

Flaherty számos kultikusan népszerű filmben szerepelt, többek között a Western Union postai alkalmazottjaként, aki a Vissza a jövőbe II. rész (1989) című filmben kézbesíti Doc Brown 70 éves levelét Marty McFly-nak, valamint a Happy Gilmore-ban az őrült „seggfej!” kiabáló rajongó, aki titokban az antagonista Shooter McGavinnek dolgozik. A Family Guy nyolcadik évadában Flaherty ismét a Western Union emberét alakította a „Valami, valami, valami, valami, sötét oldal” című filmben.

1997-1998 között Flaherty szerepelt a Rendőrakadémia televíziós adaptációjában (Police Academy: The Series), mint Stuart Hefilfinger parancsnok. A sorozat mindössze egy évadot élt meg. 1999-ben Flaherty csatlakozott a Freaks and Geeks, az NBC 1980-1981-es tanévben játszódó egyórás dramedyjének szereplőihez, amelyben Harold Weirt, két tinédzser „tökéletlen tökéletes” apját alakította. 1999-ben a sorozat – a rajongók elkötelezett kultusza ellenére – mindössze egy évadot élt meg.

Flaherty a CBS The King of Queens című sitcomjában McAndrew atyaként, a Heffernanék templomának papjaként tűnt fel. Szerepelt a Bite TV eredeti műsorában, a Uncle Joe's Cartoon Playhouse-ban, és zsűritag volt a CBC The Second City's Next Comedy Legend című műsorában.

2001 és 2004 között különböző Disney-sorozatokban és filmekben szerepelt, többek között a The Legend of Tarzan és a Home on the Range című filmekben.

2018-ban Flaherty részt vett a torontói Elgin Színházban egy SCTV szereplőinek találkozóján, amelyet Martin Scorsese forgatott le egy még ki nem adott, az SCTV-ről szóló Netflix különkiadáshoz.

2004-től kezdve Flaherty a torontói Humber College's School of Creative and Performing Arts művészeti rezidense volt, ahol vígjátékíró kurzust tartott. Korábban segített megalapítani az iskola komédiaíró és előadói programját, amelynek művészeti vezetőjeként szolgált. Tagja volt a program tanácsadó bizottságának is.

Magánélete és halála

Flaherty 22 évig, 1996-os válásukig Judith Dagley-vel volt házas. 1996-ban elváltak. 2 gyermekük született, Gudrun, aki szintén színésznő és író, és Gabriel. Testvérei, Paul (sz. 1945) és Dave (1948-2017) mindketten komédiaírók voltak.

Flaherty 2024. április 1-jén, 82 éves korában, rövid betegség után hunyt el.

Jellemzések

Flaherty számos hírességet személyesített meg, többek között Kirk Douglast, Richard Nixont, Gregory Pecket, Alan Aldát, Bing Crosbyt, és Elvis Presleyt is.

Jegyzetek

  1. L'Encyclopédie canadienne (angol nyelven). Kanadai enciklopédia . (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  2. Discogs (angol nyelven). Discogs . (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. Internet Movie Database (angol nyelven). Internet Movie Database . (Hozzáférés: 2025. március 27.)
  4. https://hollywoodlife.com/2024/04/02/joe-flaherty-dead-comedic-actor-dies-at-82/
  5. https://www.hollywoodreporter.com/tv/tv-news/joe-flaherty-dead-sctv-1235864525/amp/

Források

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Joe Flaherty című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk