Joachim Bouvet

Ebben a cikkben a Joachim Bouvet lenyűgöző történetét tárjuk fel. A kezdetektől a modern társadalomra gyakorolt ​​hatásáig a Joachim Bouvet kulcsszerepet játszott a mindennapi élet különböző területein. Az évek során a Joachim Bouvet fejlődött, és kitörölhetetlen nyomot hagyott a kultúrában, a technológiában, a politikában és sok más területen. Részletes elemzéssel megvizsgáljuk befolyását és relevanciáját a mai világban. Ezenkívül elemezzük annak fontosságát, és azt, hogy hogyan formálta azt a világot, amelyben élünk. Kétségtelenül a Joachim Bouvet téma nagy érdeklődésre tart számot, és megérdemli a mélyreható feltárást, hogy megértsük valódi hatókörét és jelentését.

Joachim Bouvet
Életrajzi adatok
Születési névJoachim Bouvet
Született1656. július 18.
Le Mans (Franciaország)
Nemzetiségfrancia
Elhunyt1730. október 9. (74 évesen)
Peking
Munkássága
Valláskeresztény
Felekezetrómai katolikus
Gyülekezetjezsuita
A Wikimédia Commons tartalmaz Joachim Bouvet témájú médiaállományokat.

Joachim Bouvet (Le Mans, 1656. július 18.Peking, 1730. október 9.) francia jezsuita hittérítő, sinológus. (Kínai neve pinjin átírásban: Bái Jìn; magyar népszerű: Paj Csin; hagyományos kínai: 白晋 vagy 白進; egyszerűsített kínai: 白晋 vagy 白进; tiszteleti neve: pinjin átírásban: Míng Yuǎn; magyar népszerű: Ming Jüan; hagyományos kínai: 明遠; egyszerűsített kínai: 明远.)

Élete és munkássága

Bovet 1687-ben tagja volt annak a hatfős francia jezsuita csoportnak, akiket XIV. Lajos Kínába küldött. Ez volt ez eső ilyen francia misszió, amelynek a vezetője Jean de Fontaney volt. A küldetés megkezdése előtt a misszió valamennyi tagját a Francia Természettudományi Akadémián (Académie des sciences) készítették fel csillagászati és egyéb alapismeretekkel. A csoport 1685. március 3-án hajózott ki, majd Sziám érintésével 1688. február 7-én érkeztek Pekingbe. Kang-hszi császár szívélyesen fogadta őket. Bouvet és egyik társa, Jean-François Gerbillon Pekingben maradtak, hogy az udvari matematikusokat és csillagászokat oktassák a nyugati ismeretekre. A két jezsuita tudós több matematikai tárgyú értekezést írt azt uralkodóház anyanyelvén, mandzsuul, amelyeket a császár kínaira fordíttatott és maga látta el előszóval. A császár elismerése jeléül arra is engedélyt adott nekik, hogy a Tiltott Városhoz közel egy templomot építsenek. A keresztény templom 1702-ben készült el.

Bouvet 1697-ben a kínai császár követeként visszatért Franciaországba azzal a céllal, hogy a kínai missziót új tagokkal bővítse. Kang-hszi rajta keresztül negyvenkilenc kötetnyi kínai könyvet ajándékozott XIV. Lajosnak, amelyek a királyi könyvtárba kerültek.

1699-ben Bouvet atya ismét Kínába érkezett, újabb tíz jezsuita misszionárius kíséretében, köztük Joseph Henri Marie de Prémare-rel, Jean-Baptiste Régisszel és Dominique Parreninne. Kang-hszi a sikeres küldetés elismeréséül kinevezte fia, a trónörökös tolmácsának címével.

1706-ban Kang-hszi úgy döntött, hogy Bouvet-t küldi el Vatikánba az időközben kironóbbant rítusvita elrendezésére, de a döntését később visszavonta.

1705 és 1715 között Bouvet és Jean-Baptiste Régis részt vettek a kínai birodalom feltérképezésének feladatában, amelynek során számos térképeket készítettek Kína régióiról és tartományairól.

Bouvet meggyőződéses képviselője volt a leginkább jezsuita körökben elterjedt figurizmusnak, amely elmélet szerint a kínai klasszikus művek, különösképpen a Változások könyve keresztényi utalásokat tartalmaz, illetve a kínai kultúra bibliai hagyományokra vezethető vissza.

Munkái

  • Etat présent de la Chine, en figures gravées par P. Giffart sur les dessins apportés au roi par le P. J. Bouvet (Paris, 1697)
  • Portrait historique de l'empereur de la Chine (Paris, 1697)

Jegyzetek

Források

További információk

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Joachim Bouvet című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.