Japán címere

A ma bemutatott cikkünkben a Japán címere témáját tág és változatos perspektívából kívánjuk kezelni. A Japán címere egy olyan téma, amely az évek során nagy érdeklődést és vitát váltott ki, különböző szempontokat fed le, és több reflexiót is kiváltott. Ebben az értelemben azt javasoljuk, hogy mélyrehatóan elemezzük a Japán címere által bemutatott különféle szempontokat, valamint a mai társadalomra gyakorolt ​​​​hatásait. Ennek érdekében megvizsgáljuk a témával kapcsolatos különböző megközelítéseket és szakértők véleményét, hogy teljes és igaz képet adjunk erről a nagyon releváns témáról. Kimerítő elemzéssel arra törekszünk, hogy olvasóinknak átfogó és naprakész jövőképet nyújtsunk a Japán címere-ről, azzal a céllal, hogy elősegítsük a kritikus és gazdagító reflexiót.

Japán címere

Japán címere vagy Japán császári címer, más néven krizantém pecsét (菊紋, kikumon), krizantémvirág pecsét (菊花紋, 菊花紋章, kikukamon, kikukamonshō) vagy császári krizantém címer (菊の御紋, kikunogomon), a japán császár és a császári család tagjai által használt mon.

Ez Japán egyik nemzeti jelképe, és az ország nemzeti címereként használják, például az útleveleken. A japán kormány egy másik jelképet, a Paulownia pecsétet használja.

Története

A Meidzsi-kor előtt senki sem használhatta a császári pecsétet az uralkodót kivéve, akinek jelképe egy 16 szirmú krizantém volt, amelynek tizenhat másik szirmának csúcsa az első sor mögött látható. A császári család minden tagja a pecsét kissé módosított változatát használta. A sintó szentélyek vagy a császári pecsétet ábrázolták, vagy a pecsét elemeit építették be saját címereikbe.

A japán történelem korábbi szakaszában, amikor 1333-ban száműzték Go-Daigo császárt, aki megpróbálta megtörni a sógunátus hatalmát, saját címereként egy tizenhét szirmú krizantémot kezdett el használni, hogy megkülönböztesse magát az északi udvar Kógon császárától, aki továbbra is a 16 szirmú krizantémot, a császári mont használta.

Leírása

A címer valójában egy aranysárga színű krizantém-csillag. A középső körből 16 látható szirom ágazik, de kiágazik még másik 16 szirom is, melyeknek csak a csúcsai láthatóak. A jelképet a császári család is használja zászlóin, illetve ez a minta látható a Krizantém-rend kitüntetésen is.

A császári család tagjai egy 14 szirmú változatot használnak, míg a 16 szirmú krizantémot az országgyűlés tagjainak kitüntetésein, útleveleken és más, a császár tekintélyét hordozó tárgyakon használják.[1]

Képek

Jegyzetek

Források

Kapcsolódó szócikkek

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben az Imperial Seal of Japan című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.