Ma a Délnyugat-Ázsia-ről szeretnénk beszélni. Ez egy olyan téma, amely az elmúlt években sok ember figyelmét felkeltette, és a Délnyugat-Ázsia a történelemtől a jelenig sokféle szempontot ölel fel. Ebben a cikkben a Délnyugat-Ázsia-hez kapcsolódó különböző szempontokat vizsgáljuk meg, az eredetétől a modern társadalomra gyakorolt hatásáig. Beleásunk a gyökereibe, elemezzük időbeli alakulását, és megvizsgáljuk a mai jelentőségét. A Délnyugat-Ázsia olyan téma, amely kétségtelenül nagy érdeklődést és vitát vált ki, ezért reméljük, hogy világos és teljes képet adunk róla.
Délnyugat-Ázsia (más néven Elő-Ázsia, Nyugat-Ázsia) az ázsiaikontinens délnyugati részén elhelyezkedő földrajzi terület. A kifejezés nagyjából felcserélhetően használható Nyugat-Ázsiával. Részben régészeti vonatkozásban használják, illetve az ENSZ alrégió beosztásaként. Mind természet-, mind társadalomföldrajzilag elkülönül a Közel-Kelet terminológiától. A Közel-Kelet elsősorban politikai, társadalom-földrajzi egység, melybe több észak-afrikai állam is beletartozik, míg Délnyugat-Ázsia csak Ázsia délnyugati területeit fogja át.
A kifejezés használatát a Közel-Kelet szó helyett egyre inkább preferálják a nemzetközi szervezetek, tekintve, hogy a Közel-Kelet, Távol-Kelet kifejezések egyfajta eurocentrista világkép alapján határozhatók csak meg.
Az ENSZ meghatározása alapján a régióhoz tartozik Törökország, Ciprus, Örményország, Azerbajdzsán és Grúzia is, bár ezek az államok Ázsia és Európa határán helyezkednek el, és kulturálisan-politikailag mindkét kontinenshez köthetők.
Földrajz
Délnyugat-Ázsia felszíne három nagy tájra tagolódik:
Legnagyobb részét az Arab-félsziget foglalja el. Ez a terület Ázsia egyik legrégebbi ősmasszívuma, valamikor régen még Afrikához tartozott. Az üledékes kőzetréteget táblás vidéknek is emlegetjük. Ez a hatalmas terület értékes kőolaj- és földgáztelepeket rejteget.