Jacob Franquart

Ebben a cikkben a Jacob Franquart témáját különböző nézőpontokból és megközelítésekből tárgyaljuk. A Jacob Franquart napjainkban nagy jelentőséggel bír, vitákat és vitákat vált ki különböző területeken, és tanulmányozása kulcsfontosságú a kortárs társadalom összetettségének megértéséhez. Ezeken az oldalakon végig elemezzük a Jacob Franquart-et alkotó több élt, megvizsgáljuk azok gyakorlati és elméleti vonatkozásait, és különböző reflexiókat kínálunk, amelyek kritikai reflexióra hívnak fel. Különböző tudományágak és tudásterületek közül a Jacob Franquart-et szigorúan és részletesen vizsgáljuk meg azzal a céllal, hogy új perspektívákat adjunk, és gazdagítsuk a jelenség körüli vitát.

Jacob Franquart
Jacob Franquart - Václav Hollar rézmetszete
Jacob Franquart - Václav Hollar rézmetszete
Született1582[1][2][3][4][5]
Antwerpen[6]
Elhunyt1651. január 6. (68-69 évesen)[7]
Brüsszel[6]
SzüleiJacob Franckaert (I)
Foglalkozása
A Wikimédia Commons tartalmaz Jacob Franquart témájú médiaállományokat.

Jacob Franquart (Antwerpen vagy Brüsszel, 1577 vagy 1583 – Brüsszel, 1651) flamand festő, udvari építész és kitűnő rézmetsző. A neve előfordul Francquart, Franckaert, Francquaert, Jacques Franquart, Francuart alakban is.

Híres műve a Habsburg Albert (1559-1621) a spanyol-németalföld kormányzójának 1621-es halotti menetét megörökítő rézmetszet.[8] A művet Brüsszelben adták ki, de az antwerpeni rézmetszés virágkorárának egyik nagyszerű megnyilvánulását láthatjuk benne. A szöveg nagy részét Erycius Puteanus (Venlo, 1574 – Leuven 1646), belga író és történész írta, mely korábban már megjelent a Phoenix Principum … (Louvain, 1622) című műben is. Ez egy színjelölési táblázatot is tartalmaz, mely Zangrius után a legkorábbi vonalkázási rendszer volt a heraldikában. Egyes nézetek szerint Marcus Vulson de la Colombière a maga színjelölési rendszeréhez az ösztönzést Francquarttól vehette.

Habsburg Albert 1621-es temetési menete. Jacob Franquart metszete (1623)
Franquart színjelölési táblázata a fenti metszetről

Az említett színjelölési rendszer a Pompa funebris Alberti Pii Austriaci című művében található, a 47. rézmetszethez mellékelt kis táblázaton. Nagyszerű rézmetszetei 64 táblán mutatják be be Habsburg Albert 1621-es halotti menetét, melyen csaknem 700 fő látható, akik tartományuk címeres zászlójával vonulnak fel. A halotti menet metszete csaknem egy méter hosszú. A metszet címerein láthatók Magyarország, valamint melléktartományai, mint Lodoméria, Szerbia stb. vonalkázott címerei is.

Jegyzetek

  1. Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2015. október 18.)
  2. RKDartists (holland nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. opac.vatlib.it (angol nyelven)
  4. opac.vatlib.it (angol nyelven)
  5. NUKAT
  6. a b Union List of Artist Names (angol nyelven). Union List of Artist Names , 2015. február 5. (Hozzáférés: 2021. május 21.)
  7. https://www.museabrugge.be/collection/work/id/2014_GRO1415_III. (Hozzáférés: 2024. május 24.)
  8. Jacob Francquart és Erycius Puteanus: Pompa* fvnebris* optimi potentissimiq principis* Alberti pii,* Archiducis Austriae, ducis Burg, Bra &c.* Veris imaginibus expressa a Jacobo Francqvart Archit: Reg* Eivsdem principis morientis vita,* Scriptore E Pvteano, Consil Et Historiogr Reg. Brvxelliae : , 1623,
    Második (francia) kiadásának címe, melyből az itt bemutatott metszet is származik: Jacques Francquart: Pompe funèbre du très-pieux et très-puissant prince Albert, Archiduc d'Autriche, duc de Bourgogne, de Brabant, &c. Bruxelles, 1729

Kapcsolódó szócikkek