A következő cikkben a G8-et mély és részletes perspektívából vizsgáljuk meg, lefedve a témával kapcsolatos összes releváns szempontot. Történetétől és fejlődésétől a mai társadalomra gyakorolt hatásáig elemezzük a témával kapcsolatos szakértők különböző nézőpontjait és véleményét. Ezenkívül esettanulmányokat és konkrét példákat fogunk megvizsgálni, hogy szemléltetjük ezek fontosságát és relevanciáját napjainkban. A frissített információkkal és releváns adatokkal ez a cikk teljes és gazdagító elképzelést kíván nyújtani a G8-ről, azzal a céllal, hogy tájékoztassa és oktassa olvasóinkat erről a manapság annyira aktuális témáról.
G8 (Nyolcak csoportja) |
---|
![]() |
Szintén képviselteti magát:
|
A G8 – az angol Group of Eight (Nyolcak csoportja) rövidítése – a G7-nek és Oroszországnak az együttműködési fóruma. Tagok Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Egyesült Királyság, Amerikai Egyesült Államok és nyolcadikként Oroszország.
1975-ben Helmut Schmidt német szövetségi kancellár és Valéry Giscard d’Estaing francia miniszterelnök hívta életre a legelső világgazdasági csúcsot. Rambouillet város kastélyában (Franciaország) találkoztak Aldo Moróval (Olaszország), Takeo Mikivel (Japán), Harold Wilsonnal (Nagy-Britannia) és Gerald Forddal (USA) egy nem hivatalos megbeszélésre („Kamingespräch“), hogy megvitassák a világgazdaság fejleményeit. 1976-ban Kanadát is felvették az együttműködés körébe, így létrejött a G7 néven ismertté vált rendszeres állam- és kormányfői csúcstalálkozó. 1977 óta az Európai Bizottság is részt vesz a találkozókon. 1998-ban, Oroszország felvétele után G8-cá bővült ez a csoportosulás, bár egyes pénzügyi konzultációkban Oroszország a mai napig nem vesz részt (ezért a csoportosulás politikailag teljesen korrekt megnevezése „G7/G8“). 1998 óta napirendre kerültek az úgynevezett "outreach"-találkozók is, melyeken fontos fejlődő országok kormányainak képviselőivel ülésezik a G8.
A G7/G8 egy informális fórum. A titkársága évenként változik a tagok között a következő menetrend szerint: Franciaország, USA, Nagy-Britannia, Németország, Japán, Olaszország, Kanada. A kezdetben szűk körű éves találkozókból mára rendszeres napi kooperáció lett, mely miniszteri és magas kormányzati szinten zajlik. Ezek az úgynevezett sherpák és sous-sherpák az éves csúcstalálkozókat készítik elő és nemzeti álláspontokat egyeztetnek.