A mai világban a Bizánci rítus továbbra is állandó érdeklődés és vita téma. Idővel jelentősége megnőtt, és a társadalom különböző szektoraira hatással volt. A személyes szinttől a szakmai szintig a Bizánci rítus olyan kulcsfontosságú pontnak bizonyult, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni. Hatása a világ minden szegletére kiterjedt, minden korú, kultúrájú és állapotú embert érintve. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Bizánci rítus különböző aspektusait, és azt, hogy hogyan alakította és alakítja tovább a valóságunkat.
A bizánci vagy más néven görög vagy konstantinápolyi rítus a kereszténységben a keleti rítusok egyik ága. Egyes esetekben „ortodox rítusnak” hívják, mert főleg az ortodox egyházak használják, de ez a megnevezés nem helyes, mivel számos katolikus egyház rítusa is: tizennégy keleti katolikus egyház, továbbá az ukrán evangélikus egyház liturgikus szertartása is.
A bizánci rítus egyik jellegzetessége, hogy a keresztény életbe való beavatás fő szentségeit (keresztség, bérmálás) együtt ünnepelik. A keresztelést bemerítéssel vagy leöntéssel végzik. Utóbbi esetben a víznek először a fejen, majd a csecsemő többi testrészén kell lefolynia.
A bizánci esküvő a "házastársak koronázásának" rituáléjára összpontosul. A pár megcsókolja az evangéliumot és a keresztet, majd háromszor megfordul az asztal körül.
A latin szertartású modern katolikus egyházaktól eltérően a bizánci rítusú templomokban, (még a modernekben is), freskók vannak a falon, amelyek a szentek életét illusztrálják, vagy Jézus életének jeleneteit.
Az oltár előtt, egy "fal" van, amelyre a szentek ikonjai vannak elhelyezve. Ez az ikonosztáz, amely az összes bizánci templomban megtalálható.
A liturgikus ünneplés mindig a Szentlélek iránti imával kezdődik.
A vasárnapi misét ünnepélyesen, több részből állva, énekelve ünneplik. A rituálé időtartama körülbelül két óra. Az ünneplés végén a közösség a még a templomban marad, hogy megkapja az áldást.
Mind a keleti katolikus és az ortodox egyházak bizánci hagyománya ismeri az isteni liturgia három formáját (így hívják az eucharisztia liturgiáját). Ezek:
Számos liturgikus nyelvet használnak:
Elvben minden nyelv használható.[2]