Andrássy úti Színház

Ebben a cikkben a Andrássy úti Színház témáját különböző nézőpontokból tárgyaljuk, hogy elemezhessük és megértsük annak mai relevanciáját. A Andrássy úti Színház olyan téma, amely számos területen nagy érdeklődést váltott ki, és hatása a személyestől a társadalmi szféráig terjed. Ezen a vonalon fogjuk feltárni a Andrássy úti Színház-hez kapcsolódó különböző szempontokat, részletes információkat és mélyreható elemzéseket nyújtva, amelyek lehetővé teszik olvasóink számára, hogy átfogó képet kapjanak erről a témáról. Továbbá megvizsgáljuk a Andrássy úti Színház hatását különböző történelmi és földrajzi kontextusokban, annak érdekében, hogy megértsük annak időbeli alakulását. Adatok, ajánlások és szakértői vélemények bemutatásával arra törekszünk, hogy olvasóinknak teljes és gazdagító betekintést nyújtsunk a Andrássy úti Színház-be.

  A Duna-part látképe, a Budai Várnegyed és az Andrássy út
világörökségi helyszín része
Andrássy úti Színház
A Régi Műcsarnok épülete az Andrássy úton, a színház otthona 1907–1916
A Régi Műcsarnok épülete az Andrássy úton, a színház otthona 1907–1916
TelepülésBudapest VI. kerülete
CímAndrássy út (69.)
Hasznosítása
Felhasználási területszínházépület

1937–1944 között a társulat otthona, Paulay Ede utca 35.

Az Andrássy úti Színház Budapesten, a Régi Műcsarnok épületében, az Andrássy út 69. szám alatt működött. 1907. október 19-én nyílt meg. Ezt megelőzően Modern Színház Cabaret néven kabaréként működött.

Története

Első igazgatója Faludi Sándor volt, művészeti vezetői voltak Molnár Ferenc és Heltai Jenő is, zenei vezetője Szirmai Albert volt. 1908-tól Nagy Endre, 1913-tól Medgyaszay Vilma, 1915-től Bárdos Artúr, 1937–1942 Bródy Pál volt az igazgató. A színház kezdeti időszakának legnevesebb színészei voltak többek között Pálmay Ilka, Medgyaszay Vilma, Keleti Juliska, Kökény Ilona, Magyari Lajos, Molnár Aranka, Vidor Ferike, Kabók Győző, Huszár Károly, Boross Géza.

1916–1919 között a színház előadásai szüneteltek, mivel 1916-ban átköltöztek a Belvárosi Színházba. A Tanácsköztársaság idején újból kabaréként működött. 1920-tól a színház igazgatását az Unió Tröszt vette át, Emőd Tamás vezetésével. 1924–1925 között a Nemzeti Színház Kamaraszínháza játszott a színpadán. 1926–1937 között megint kabaré volt a fő profilja, ennek a korszaknak a legismertebb társulati tagjai többek között Abonyi Tivadar, Andai Béla, Békeffi László, Dajbukát Ilona, Faragó Ödön, Fehér Lili, Kökény Ilona, Ihász Lajos, Peti Sándor, Vaszary Piri.

1937-ben a színház helyiségeit ismét a Nemzeti Színház Kamaraszínháza vette át és a társulat Andrássy Színház néven a mai Újszínház helyiségében, a Paulay Ede utca 35. szám alatt játszott 1944 végéig.

Igazgatói

Források

További információk