A mai világban a 1831 az irodalomban olyan témává vált, amely nagyon fontos és sok ember számára érdekes. Mind személyes, mind szakmai szinten a 1831 az irodalomban nagy vitát és egymásnak ellentmondó vélemények sokaságát váltotta ki. A kezdetektől a jelenlegi helyzetig a 1831 az irodalomban jelentősen befolyásolta életünket, és hatással volt a társadalom különböző aspektusaira. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a 1831 az irodalomban különböző dimenzióit és perspektíváit, elemezve annak jelentőségét és mai következményeit.
Nyikolaj Gogol első novellagyűjteménye: Esték egy gyikanykai tanyán (Вечера на хуторе близ Диканьки), két kötet: 1831, 1832
Alekszandr Puskin 1830-ban írt elbeszéléseinek ciklusa önálló kötetben: Néhai Ivan Petrovics Belkin elbeszélései (Повести покойного Ивана Петровича Белкина)
Költészet
Victor Hugo verseskötete: Les Feuilles d'automne (Őszi levelek)
Megjelenik nyomtatásban Alekszandr Puskin történelmi drámája, a Borisz Godunov (Борис Годунов)
Gribojedov szatirikus darabja, Az ész bajjal jár teljes szövegének első nyilvános előadása Szentpéterváron (részleteiben egy-egy alkalommal korábban is előadták)
Megjelenik Christian Dietrich Grabbe német szerző drámája: Napoleon oder Die hundert Tage (Napóleon vagy a száz nap)
Megjelenik Otto Wigand lexikona, a Közhasznú Esmeretek Tára első kötete. (Tizenkét kötet, 1831–1834.) A Brockhaus-féle német enciklopédia alapján készült lexikon az első nagyszabású könyvkiadói vállalkozás Magyarországon.[1]
augusztus 23. – Kazinczy Ferenc magyar író, költő, a nyelvújítás vezéralakja, a reformkor előtti évtizedek irodalmának szervezője (* 1759)
Jegyzetek
↑Pintér Jenő: A magyar irodalom története: tudományos rendszerezés Budapest, 1930–1941; 5. kötet. Bevezetés / Nyomdászat, könyvkiadás c. alfejezet. (CD-ROM: Arcanum Kiadó)