Ebben a cikkben a Űrhajós kérdésével foglalkozunk különböző nézőpontokból, azzal a céllal, hogy átfogó és teljes képet adjunk erről a kérdésről. A Űrhajós a mai társadalomban nagy jelentőségű téma, amely vitákat, vitákat és elmélkedéseket váltott ki különböző területeken. A következő néhány sorban a Űrhajós-hez kapcsolódó különböző szempontokat elemezzük, többek között történetét, társadalomra gyakorolt hatását, etikai vonatkozásait, relevanciáját a jelenlegi kontextusban. Reméljük, hogy ez a mélyreható feltárás lehetővé teszi az olvasó számára a Űrhajós szélesebb körű és gazdagabb megértését, és hozzájárul a témával kapcsolatos ismeretek gazdagításához.
Ehhez a szócikkhez további forrásmegjelölések, lábjegyzetek szükségesek az ellenőrizhetőség érdekében. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts a szócikk fejlesztésében további megbízható források hozzáadásával. |
Az űrhajós (az amerikai terminológiában asztronauta, az oroszban kozmonauta, a kínaiban tajkonauta) űrrepülést végrehajtó személy.
1961 óta több mint 400 űrhajós járt a világűrben szovjet, amerikai, orosz és kínai űrhajókon. Az első űrhajós a szovjet Jurij Gagarin volt, aki 1961-ben a Vosztok–1 űrhajó fedélzetén repült. Az eddigi egyetlen magyar állampolgárságú űrhajós Farkas Bertalan volt (1980, Szojuz–36, Szojuz–35). 2007-ben (Szojuz TMA–10, Szojuz TMA–9) és 2009-ben (Szojuz TMA–14, Szojuz TMA–13) a magyar származású Charles Simonyi járt az űrben.
A Nemzetközi Űrhajós Szövetség meghatározása szerint akkor tekinthető valaki űrhajósnak, ha legalább egyszer megkerülte a Földet. Ennek szükséges feltételei:
(zárójelben az űrhajósok száma, az első űrhajós és repülésének éve)
Sorrend az első repülés éve szerint: