Vajna Terézia

A mai világban a Vajna Terézia témája nagy érdeklődést és vitát vált ki. A különböző területekre gyakorolt ​​hatásáról ismert Vajna Terézia-et különböző területekről származó szakértők, akadémikusok és szakemberek tanulmányozták és elemzik. A Vajna Terézia eredetétől a mai társadalomra gyakorolt ​​hatásáig sok ember érdeklődését felkeltette, és fontos elmélkedéseket generált a jelenkori világban betöltött fontosságáról és relevanciájáról. Ebben a cikkben elmélyülünk a Vajna Terézia izgalmas világában, feltárva annak több oldalát, és globális képet adunk jelentéséről és jelentőségéről. Csatlakozzon hozzánk a Vajna Terézia-ről szóló felfedezés és tudás útjára!

Vajna Terézia
Született1805
Zágon
Elhunyt1884. január (78-79 évesen)
Szotyor
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásaföldbirtokos

Pávai Vajna Terézia, szotyori Nagy Tamásné (Zágon, 1805Szotyor, 1884. január) az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik hősnője.[1]

Élete

A székelyek őrangyalának és védasszonyának is nevezett hölgy 1805-ben a háromszéki Zágonban született a nemesi pávai Vajna családban.

Férje a régi székely nemesi szotyori Nagy családból való szotyori Nagy Tamás (17761839) ügyvéd, táblabíró, földbirtokos.[2] Vajna Terézia 1839-ben két fiával özvegyen maradt. Nagyobbik fia, szotyori Nagy János (18321909),[3] édesanyja ösztönzésére állt be a honvédnek. Az anya hősiességével, bátorságával az orosz cári beavatkozó csapatok betörésekor tűnt fel. Házának pincéjében bújtatta és élelmezte az üldözött negyvennyolcasokat. A hírhedt Kovács kapitány elfogatta, és 1853-ban Nagyszebenben bebörtönöztette. Másfél évi fogság után betegen szabadult ki.[4]

Emlékezete

  • Sírjánál hosszú időn át csak a leszármazottai koszorúzhattak, a romániai rendszerváltás után nyughelyénél, a szotyori Nagy-kriptánál évente megemlékeznek róla.
  • Szotyorban a bezárt elemi iskola helyett a helybeli óvoda vette fel a nevét, az egykori Gidófalvi-udvarházon emléktáblát kapott.
  • A kisborosnyói Nyír­es Lokálpatrióta Kör emlékművet állított az ottani székely–magyar emlékparkban az édes­anyáknak, jeles ma­gyar nagyasszonyoknak. Ezen ott szerepel az ő neve is. Emlékét a Nagy család leszármazottai, Nagy Simon és testvéröccse, Nagy Ta­más, azok gyermekei és családjuk őrzik.

Jegyzetek

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek