Ujvári János

A Ujvári János-ről szóló cikkben a témához kapcsolódó különböző szempontokat vizsgáljuk meg. A Ujvári János jelentőségét jelenlegi világunkban mélyrehatóan elemezni fogjuk a keletkezésétől a mai vonatkozásaiig. Különböző nézőpontokkal fogunk foglalkozni, és olyan releváns adatokat mutatunk be, amelyek lehetővé teszik az olvasó számára, hogy jobban megértse a Ujvári János jelentőségét társadalmunkban. Ezenkívül megvizsgálják a Ujvári János lehetséges jövőbeli hatásait, és megvitatják a probléma megoldására vonatkozó lehetséges megoldásokat vagy alternatív megközelítéseket. Ez a cikk teljes útmutatóként szolgál a Ujvári János és életünkre gyakorolt ​​hatásának alapos megértéséhez.

Ujvári János
Született1634[1]
Pázmánd[1]
Elhunyt1670 után
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásareformátus lelkész

Ujvári János (? Pázmánd, - ? ) református lelkész.

Életpályája

Pázmándon született valamikor az 1600-as évek eleje körül. Később az akkor Győr megyéhez tartozó Mező-Őrsön lett református lelkész. Az ellenreformációt támogató Habsburgok protestáns egyházakat sújtó elnyomása kapcsán számos protestáns lelkész lett a megtorlás áldozata lett, köztük volt Ujvári János is.

Ujvári Jánost 1674. március. 5-én a pozsonyi vésztörvényszék megidézte, 1675. március. 18-án nápolyi gályarabságra vitték. Vele együtt ugyancsak a megtorlás áldozata lett az akkoriban Mezőörsön működő Kocsi Csergő Bálint pápai iskolamester is. 1676. február 11-én Ruyter holland tengernagy a többiekkel együtt kiváltotta, Kocsi Csergő Bálinttal együtt és Svájcba menekültek.

Újvári János kiszabadulása után Zürichbe ment, ahol Gessner János Jakabnál tartózkodott; ekkor 42 éves volt.

Munkái

  • Adm. Rev. Clar. ac Doct. Viri Dno Johanni Lavatero Tiguri in Collegio Carolino Professori Philosophiae apposuit 1676. 15. Julii. Tiguri.

Jegyzetek

  1. a b PIM-névtér. (Hozzáférés: 2024. május 12.)

Források

  • Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái
  • Sárospataki Füzetek (1863. 257. l.)